Még drágább lesz az élet augusztustól. Elsején életbe lépnek az újabb megszorítások: emelkedik a kamatadó, a telefonadó, a csekk- és készpénzfelvételi adó is. Ismét változik a Munka törvénykönyve és megszűnik az analóg földi televíziós műsorszórás.

Új korszak köszönt be a televíziózás történetében – mondja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH), a digitális átállásról, amely augusztus 1-jétől az ország középső 14 megyéjét érinti (október 31-ig az egész ország csatlakozik), így ezeken a területeken július 31-én, 12.30-kor megszűnik a hagyományos analóg földi műsorszórás. Ez a felmérések szerint ma 416 ezer háztartást érint: ezek a jövőben csak úgy tudnak ingyenesen televíziózni, ha meglévő készülékükhöz egy jelátalakítót (set-top-box), és egy antennát kapcsolnak. A modern televíziókhoz ráadásul set-top box sem kell, mert azt beépítve tartalmazza a készülék. Akik kábeles vagy műholdas televíziószolgáltató által vagy interneten keresztül nézik az adásokat, azoknak semmit sem kell tenniük. A többieknek korszerűbb, jobb kép- és hangminőséget, 3 helyett 7 ingyenes csatornát, gyermekvédelmi zárat, eredeti nyelvű filmeket és feliratozást ígérnek.

Augusztus 1-jén lép életbe a Varga-csomag is – kevesebb marad a pénztárcánkban. Hogy mennyivel, azt egyelőre nehéz megmondani. Az biztos, hogy a legnagyobb terhet a családokra a tranzakciós illeték, vagyis a csekk- és készpénzfelvételi adó rója majd: bár a nemzetgazdasági miniszter korábban azt mondta, lesz olyan bank, amely az adót nem ügyfeleire terheli majd, most úgy tűnik, 94 százalékuk mégis ezt teszi. A legrosszabbul ezután akkor járunk majd, ha készpénzt veszünk fel az automatából, míg korábban ezért ezerforintonként 3-at veszítettünk, mostantól 6 forintot bukunk minden tranzakció során. Eltörlik a felső korlátot, emelkedik az elektronikus bankolás, az átutalás és a kártyás fizetés adója is; a korábbi 2 ezrelékes illeték 3 ezrelékre emelkedik. A kamatadó is nő – a jövőben a mostani kamatfeltételek mellett minimum 3 hónapra kell majd lekötnünk bankbetéteinket, hogy ne kevesebbet vegyünk ki, mint amennyit betettünk. Ennek az az oka, hogy augusztustól a 16 százalékos kamatadót 6 százalékos egészségügyi hozzájárulással is megterhelik. A telefonadó is emelkedik: a céges előfizetők az eddigi percenként és SMS-enként fizetendő 2 forint helyett hármat fizetnek majd. A teher felső korlátját pedig 2500 forintról 5000 forintra emelik.

A Munka törvénykönyve is módosul: mostantól például biztosak lehetünk benne, hogy ha szabadságra megyünk, megkapjuk majd a munkabérünket – a távolléti díj összege ugyanis nem függ többé sem az adott hónap szabadnapjainak számától, sem a távollét időtartamától. Módosul a munkaidő szabályozása is: a készenléti jellegű munkavállalók ezután felmondhatnak a naptári hónap utolsó napján, és a munkaidőkeret utolsó napján is, 15 napos határidővel. A munkáltató viszont csak abban az esetben mondhat fel a készenléti jellegű munkát végző alkalmazottnak, ha annak magatartása, hiányos képessége ezt indokolja, vagy ha a munkaköre feleslegessé válik. Ezentúl ha a munkaviszony a hónap közepén szűnik meg, akkor a munkabért a napi munkaidő és a teljesített munkaidő alapul vételével el kell számolni. A kötetlen munkaidőben dolgozók is jól járhatnak – míg eddig a munkáltató minimum a munkaidejük felével rendelkezett, mostantól a teljes munkaidő beosztásának jogát írásban át kell engednie a munkavállalónak. Ez azonban nem vonatkozik a határidős munkák előírására vagy az eseti jellegű feladatokra.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!