Az esős, hűvös idő egyik „mellékhatása”, hogy egyre többen tüsszögnek, köhögnek körülöttünk. Itt a megfázások korszaka, amelynek csúcspontja várhatóan a jövő év elején tetőző influenzajárvány lesz.

 
Oltás az influenza ellen

Az influenza vírusa rendkívül változékony, évről évre módosul. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség minden évben ajánlást dolgoz ki az influenza elleni vakcina összetételére. Hangsúlyozzák, az előző évi védőoltás nem ad megfelelő védelmet a következő szezonra, még akkor sem, ha nem változik az oltóanyag összetétele.

A 2015–2016. évi influenzaszezonra a háromkomponensű influenza elleni vakcina összetétele részben változott. Tavaly a legtöbb megbetegedést a H3N2 típusú vírus okozta, ezért az idei vakcinába ez is bekerült. Magyarországon általában január végén, február elején van a legtöbb influenzás beteg. A járvány leggyakrabban a kontinens nyugati részéről érkezik hozzánk. 2015 elején országszerte csaknem 504 ezren fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, a hetedik héten volt a legtöbb beteg itthon.

Az influenzavírusoknak több törzse létezik, van, amelyik kevésbé, van, amelyik jobban, gyorsabban képes terjedni. „Melegágyuk” a lágy szájpadlás, ahol tenyésznek és ahonnan a leggyorsabban terjednek köhögés és tüsszögés útján.
Egy tavalyi, nemzetközi felmérésből az derül ki, hogy a felnőttek több mint 66 százaléka betegen is bemegy dolgozni. A 15 ország 15 ezer válaszadójával készült kutatás arra is rámutat, Magyarországon 71 százalék helyteleníti, hogy a beteg kollégák nem maradnak otthon gyógyulni. Évente átlagosan 2-3 alkalommal, nagyjából 5 napig vagyunk megfázva, leginkább az őszi-téli időszakban. Ám legtöbben csak négy vagy annál is kevesebb napot töltenek betegszabadságon. A magyarok a munkáltatói nyomás és pénzügyi okok miatt nem maradnak otthon betegségük idején.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!