Zömében ózdiak azok a betegek, akik szifilisz, rühösség és tripper tüneteivel érkeztek a városi kórházba. Korábban eltűntnek hitt betegségek ütötték fel fejüket Borsod megyében.

  <h1>Ujvári Sándor felvételei</h1>-
  <h1>Ukrán szifiliszexport?</h1>-

Ujvári Sándor felvételei

- – Kép 1/2

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének tájékoztatása szerint, míg 2009-ben 15, 2010-ben már 50, 2011 első félévében pedig 28 szifiliszes megbetegedést regisztráltak a megyében. Mivel a rühösség nem tartozik a bejelentendő fertőző megbetegedések közé, pontos adatok nincsenek a betegek számáról. Egy Borsod megyei háziorvos is hallott arról, hogy a kismamák körében megduplázódott a vérbajos betegek száma, ám az ő rendelésén még nem jelentkeztek ezekkel a tünetekkel.

A háziorvos szerint ennek az az oka, hogy a rühvel és szifilisszel járó tünetek annyira kellemetlenek, hogy az érintettek rögtön kórházba mennek. A háziorvos úgy tudja, ukrajnai vendégmunká­sok hozzák be a megyébe a szifiliszt.

A Borsodi Népegészségügyi Szakigaz­gatási Szerv munkatársa lapunknak elmondta: a rühesség az őszi-téli időszakban gyakoribb, és minden ember fogékony rá, nincsen életkor vagy nem szerinti különbség. A rühesség általában olyan helyeken terjed, ahol sokan élnek együtt, és nem fordítanak kellő figyelmet a kezelésre. Ám a közhiedelemmel ellentétben a rühesség elsősorban nem a higiénia hiányának a betegsége. Mivel a rüh közvetlen érintkezéssel, a beteg bőrének érintésével terjed, az oktatási intézményekben különösen oda kell figyelni, ha egy diákon jelentkeznek a tünetek. A tanárok általában közvetlenül a szülőknek szólnak, ám sokszor megesik, hogy maga a szülő háborodik fel azon, ha azzal „vádolják”, hogy nem tartja tisztán gyermekét. Ilyenkor érdemesebb a hosszabb, ám hatékonyabb utat választani, és a védőnőhöz fordulni – mondta lapunknak egy iskolaigazgató.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban rühes betegekkel nem találkoznak, ám minden hónapban bekerül a szülészetre egy szifilisszel fertőzött kismama. Az ózdi Almási Balogh Pál Kórházban szifilisszel nem, ám gonorrhoeás (tripperes) megbetegedéssel gyakran találkoznak, emellett a rühes megbetegedések száma is szaporodik. Mindkét kórház arról tájékoztatta lapunkat, az esetek elszaporodásának szerintük nincs különösebb oka.

 

Nincs több fertõzött

Javul az állapota annak a Budapesten tanuló német diáknak, aki még szerdán lett rosszul és került kórházba fertőző agyhártyagyulladás miatt. A Corvinus Egyetem rektori hivatala körlevélben figyelmeztette az egyetemistákat: ha szokatlan tüneteket észlelnek magukon, azonnal forduljanak orvoshoz. Azonban egyelőre úgy tűnik, a 22 éves hallgató az egyetlen, aki megbetegedett. Ismerősei közül tizenöten már megkapták, hatan, továbbá a beteggel érintkező egészségügyi dolgozók pedig hamarosan megkapják a betegség kezelésére szolgáló antibiotikumot – közölte az ÁNTSZ járványügyi főosztályának vezetője. Ócsai Lajos kiemelte: mint mindig, most is nagyon komolyan veszik a betegség megfékezését, mivel átlagosan a megbetegedettek tíz százaléka meghal.

(Á. J.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!