Hajlandó lemondani a 4 ezer milliárd dolláros megszorító csomagjáról, ha a republikánusok belemennek a hitelfelvételi plafon emelésébe – jelentette be Barack Obama amerikai elnök. Az újabb alku lényege az lenne, hogy az elnök és pártja, a demokraták elfogadnák a republikánusok szerényebb, 2,4 ezer milliárd dolláros kiigazító csomagját, ha az nemcsak kiadáscsökkentést, hanem bizonyos területeken adóemelést is tartalmazna.
Az Egyesült Államok augusztustól nem tudja tovább finanszírozni kiadásait, ha a kétkamarás törvényhozás nem hagyja jóvá, hogy módosítsák az államadósságról szóló törvényt. A hetek óta tartó alkudozás lényege szerint a demokraták ragaszkodnak a megkezdett szociális reformjaikhoz, és a költségvetési egyensúly fenntartása érdekében a gazdagabb rétegekre és bizonyos vállalatokra pluszadót rónának ki, míg a konzervatívok az adócsökkentést és a mérsékelt állami kiadásokat favorizálják.
Az elnök és politikai ellenfelei pénteken sokadjára ültek le tárgyalni, de eredményre ezúttal sem jutottak. A vita a jövő héten új színtéren folytatódik, a Szenátus fog szavazni róla. Elemzők szerint esélyes, hogy a demokrata többségű Felsőház elfogadja az újabb javaslatot, de a Kongresszusban, ahol több republikánus képviselő ül, ez nem túl valószínű.
Azonban beláthatatlan következményei lehetnek annak, ha nem jutnak a pártok egyezségre. A Moody’s hitelminősítő intézet nemrég figyelőlistára tette az Egyesült Államokat: ha úgy döntenek, hogy leminősítik a 7 ezer AAA besorolású kötvényt, akkor mintegy 130 milliárd dollárnyi amerikai állampapír értékcsökkenése azoknak az országoknak a gazdaságát is negatívan érintené, akik megvásárolták azokat, például az egyik legnagyobb befektetőt, Kínát is kellemetlen helyzetbe hozná. Az már jól látszik, hogy a gazdaság állapota, ezen belül a munkanélküliség alakulása a legfontosabb kampánytéma lesz a jövő évi elnökválasztáson. A munkaképes korú népesség 9,2 százalékának, körülbelül 14 millió embernek nincs állása az Egyesült Államokban.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!