Hamarosan összeomlik az eurózóna. Dehogy, sőt megerősödik. Két jóslat a múlt hétről. De kinek van igaza?

Az uniós politikai gépezet csikorgása és az athéni tüntetések füstje az elmúlt hetekben szinte már elfedte a görög válság spekulatív természetét. Mintha csak az EU-országok költségvetéseinek politikai teherbírásáról lenne szó, hogy a kontinens adófizetői hajlandók-e a felszínen tartani Görögországot. Vagy más oldalról közelítve: mennyi elvonást viselnek el a görög polgárok, készek-e az európai segélyért cserébe spártai körülményekkel felváltani eddigi életmódjukat?

Nos, a görög válságkezelésről szóló múlt heti német–francia egyezség nem csak lélegzethez juttatta az athéni politikai vezetést, tegyük hozzá olyannyira, hogy a héten már egy bizalmi szavazást is túlélt a kormány, de egyúttal figyelmet kaphattak a piaci vonatkozások is. Nevezetesen az euró sorsára vonatkozóan láttak napvilágot homlokegyenest eltérő jóslatok.

A londoni Cityből érkezett az egyik markáns prognózis, mely szerint az euróövezet öt éven belül szinte biztosan felbomlik. Mert a görög helyzet csak kezdete a dél-európai országokat érintő válságsorozatnak, s az egyre újabb segélycsomagok legfeljebb elodázhatják az országcsődöket, s ideig-óráig késleltethetik a valutaunió felbomlásának pillanatát. Sokat nem szomorkodhattunk az euró Londonban festett sötét jövőképén, mert rövidesen visszaüzent Norvégia 570 milliárd dollárt kezelő állami vagyonalapjának a vezetője: szerinte egyáltalán nem fenyeget az eurózóna felbomlásának veszélye. Véleményét azzal támasztotta alá, hogy az északi-tengeri olajtermelés jövedelméből feltöltött norvég alap kötvénybefektetéseinek 60 százaléka az eurózóna országainak papírjaiban fekszik. A leginkább veszélyeztetett görög, ír, portugál, olasz és spanyol állampapírokból közel 14 milliárd euró értékben vásároltak.

A görög válság kimenetelén nem csak a politikusok jövője és a kisemberek sorsa múlik. Milliárdos tétek feszülnek egymásnak. Az euró mellett és az európai közös valuta ellenében is hatalmas összegben fogadtak. Rosszmájú vélemények szerint a jelenlegi kiélezett piaci helyzetben már nincs olyan elemzői, befektetői vélemény, amely ne valamilyen érdekből szólna. Az alapvető kérdés: short vagy long? Magyarán, bukik vagy tovább él a közös pénz? Akármi történik is, lesz, aki sokat fog veszíteni, és lesz, aki hatalmas nyereséget tehet zsebre.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!