A WikiLeaks adattárának mind a 251 287 diplomáciai távirata eredeti változatában elérhetővé vált, ami veszélyeztetheti az informátorokat.

Tavaly decemberben, mikor Julian Assange-t, a WikiLeaks alapítóját letartóztatták, egyik munkatársuk titkosítva feltette a teljes adatbázist a honlapjukra, és arra biztatta a támogatókat, ők is tegyék hozzáférhetővé az adatokat a portáljaikon. A szükséges kód nyilvánosságra kerülésért azonban, a WikiLeaks vezetője szerint a Guardian két újságírója felelős, mert könyvükben (magyarul is megjelent, WikiLeaks-akták címmel a Geopen Kiadó gondozásában) publikálták azt. Az újságírók azt hitték, hogy a kód csak egyszeri alkalomra érvényes. Assange tavaly több tekintélyes újsággal működött együtt, de a megállapodásuk alapján az amerikai táviratokat kiválogatták és megszerkesztették. Egyetlen esetben sem fordult elő, hogy bárkit veszélyeztettek volna.

Ám a héten a kis példányszámú baloldali német Der Freitag azt írta, az interneten legalább fél éve megtalálható kód segítségével sikerült megfejteniük a teljes, 1,73 GB-nyi adatbázist. De erősen gyanítható, hogy a nagy felfedezés a WikiLeaks egykori második emberének, Daniel Domscheit-Bergnek köszönhető, akinek sajtópartnere történetesen a német magazin. A férfi egy éve elhagyta a WikiLeakset, miután nem értett egyet az iraki hadinaplók közlésében Assange-dzsal. Elvitte magával a WikiLeaks egyik szerverét a távirati anyaggal. Alapított egy rivális oldalt is OpenLeaks néven, de az lényegében semmit nem publikált. Tevékenysége az Assange és a WikiLeaks elleni támadásokban merült ki. Nagy a valószínűsége, hogy most is a személyes bosszúról van szó, és akciója csupán azt szolgálta, hogy kiprovokálja Assange-tól a szerkesztetlen táviratáradat közlését, és így szembefordítsa őt támogatóival is.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!