Szerdán kérdésünkre még tagadta Andrew G. Vajna titkárnője, hogy az amerikai producer kormánybiztosként a magyar filmgyártásért fog felelni. Később mikor sikerült elérnünk, Andy Vajna azt mondta: nem nyilatkozik erről, ám szombat délben közleményt kaptunk, amelyben ez áll: nagy megtiszteltetés számomra Magyarország kormányának felkérése a magyar filmipar feltérképezésére.

  <h1>Andy Vajna fogadkozik</h1>-
  -
  -

Andy Vajna fogadkozik

- – Kép 1/3

A nemzetközi filmgyártásban szerzett több évtizedes tapasztalatomra támaszkodva fogom végrehajtani ezt a megbízást. Az elkövetkezendő hetek feladata az, hogy a legapróbb részletekig felmérjük és értékeljük a magyar filmipar jelenlegi helyzetét, struktúráját. A cél az, hogy egy összefoglaló tanulmány elkészültét követően terv szülessen a magyar film meglévő értékeinek fenntartása mellett a szakma teljes körű megújítására.

Kőrösi Zoltán, a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) kuratóriumának elnöke a VH-nak azt mondta: már semmin sem lepődik meg. Ami biztos: áprilisban mindenképpen lesz Magyar Filmszemle. – A többiről kérdezzék az illetékest – tanácsolta.

Leonardo Da Vinci mondását választották anno a Kino mozi üzemeltetésére kiírt pályázat mottójául: „Ahol a láng elalszik, ott lélegző lények sem élhetnek meg”. Ezt a tüzet azóta is őrizni próbálják az art mozisok. Bár ez egyre nehezebben megy. Az art mozik vezetői állítják: néhány hónap múlva elfogy a pénzük, ugyanis az MMKA zárolta támogatásait, a már korábban aláírt támogatási szerződésekre sem folyósít pénzt, új szerződéseket, pályázatokat pedig nem írnak ki. Az art moziknak ezen kívül pedig nincsen állami támogatásuk. Mundruczó Kornél filmrendező, a Kino mozi egyik alapítója lapunknak azt mondta: épp a nemzeti filmgyártásnak ártana, ha bezárnának a művészmozik, mivel a magyar filmek többségét pont ezek hivatottak bemutatni. – Fontos a piaci szemlélet, de fel kell ismerni, hogy a kultúra nem élhet meg csupán a piacról. Ez az európai art mozik többségére igaz. A budapesti kilenc művészmozi többsége a főváros tulajdona, Mundruczó szerint 300 millió Ft-ból az egész hálózatot jól lehetne működtetni. – A nemzeti filmgyártáshoz a mozihálózat életben tartása is hozzátartozik. A cél: megnövekedett nézőszámmal, üzleti alapon lehessen elképzelni a moziüze­meltetést, de ez egyelőre még távoli álom. A mozik üzemeltetését, a filmek forgalmazását és az egész filmgyártást újra kellene gondolni, ez nyilvánvalóvá vált az elmúlt időszakban. Független, transzparens rendszerre van szükség, amibe a politika nem szólhat bele. Ki kell vizsgálni a korrupciós ügyeket. A magyar filmgyártásnak megújulásra, tiszta lapra van szüksége. Erre most esélyt kaphat Andy Vajna, akit majd a munkája alapján fogok tudni megítélni, kíváncsian várom az ötleteit. Még minimum egy év kell ahhoz, hogy a magyar filmszakma újra beindíthassa a motorjait, és folytathassa – az európai várakozásoknak megfelelően – a munkát – tette hozzá Mundruczó Kornél.

A Variety internetes kiadása már a hét elején arról írt, hogy valószínűleg Andy Vajna producer felügyeli a magyar filmgyártás állami finanszírozását a Nemzetgazdasági Minisztériumon belül. A cikk szerint az MMKA éves költségvetését 4,2 milliárd Ft-ról a harmadára csökkentené a kormány. Ám 2,8 milliárd forintot oszthatna szét egy új szervezet vagy alapítvány és 840 millió Ft-ot kap a Nemzeti Kulturális Alap. A Variety szerint a magyar filmgyártás politikai befolyásolásának új korszakát jelezheti az a döntés, hogy kormányzati ellenőrzés alatt hoznak létre egy új finanszírozási struktúrát. A támogatott filmek köre így megváltozhat, de úgy tudni, mindez nem érinti a külföldi koprodukcióban gyártott filmek magyarországi kedvezményes adózását.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!