Íme, négy mondat, melyekkel akár négy különböző cikk is kezdődhetne. A magyar utasoknak a nyaralás kiválasztásánál még az is fontos szempont, hogy tudjon magyarul a légiutas-kísérő. A magyar utazók hihetetlenül tudnak örülni annak, ha valaki egy idegen országban magyarul szól hozzájuk.

A magyarok közül sokan magyarnak tartanak mindenkit, aki magyarul beszél. A magyarok az összetartozás talán legfontosabb szimbólumának gondolják a közös nyelvet.

A világon több mint 150 országban jártam már, találkoztam milliárdos szálloda tulajdonosokkal és hollywoodi színészekkel, de soha nem tudtam olyan felhőtlenül kacagni, mint amikor a barátokkal zrikáljuk egymást nyelvi poénokkal. A magyar nyelv játékra termett. Elég csak Babits verseire gondolni.

És persze káromkodni is igazán csak magyarul lehet. Még a réges-rég Kana­dába költözött mátészalkai ismerősök leszármazottai is magyarul káromkodnak Torontóban, pedig ezen kívül talán csak annyit tudnak a nyelvünkön, hogy „köszönöm”. A külföldiek még ennyit sem. A magyar nyelvet nehéz idegen anyanyelvűként megtanulni. Ha valaki ezt mégis megteszi, annak végtelenül tudunk örülni. De akkor már az illető nem is külföldi, hanem magyar. Hiszen tud magyarul. Egy nyelven, amely csak a miénk. Lehet akármekkora válság, a miénk is marad. Lehet dicsérni vagy szidni a helyieket, mikor Amerikában kirándulunk. Úgysem érti senki – gondoljuk. Aztán lebukunk, mert mindenhol van valaki, aki tud magyarul. Mert a magyarok mindenhol megélnek. Még a jég hátán is. Egy héttel a Magyar nyelv napja után, több megemlékezéssel a hátam mögött jutottak ezek a gondolatok az eszembe. A magyart államnyelvvé tévő II. törvényt 167 éve szenesítették. Az országgyűlés, a törvényhatóságok, a Helytar­tótanács hivatalos nyelve ettől kezdve a latin helyett a magyar lett. Ennél is fontosabb, hogy a közoktatásban is kötelezővé vált a magyar nyelv.

Sokan úgy gondolják, hogy nyelvünk is közrejátszik abban, hogy a magyarok ennyire kreatívak. Mert tehetségesek vagyunk, az biztos. Kombinálni, alkotni igazán tudunk. Hogy a tehetségét ki-ki mire fordítja, az már nem az ikes igéken múlik.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!