A Csizmás Kandúr jó szerető. De még milyen jó! Ezt már az első öt percben kétszer is az arcunkba vágja, majd kimászik egy pihegő macskalány ablakán a gyors kandúrlamour után. Kellett az Amerikai Pite 2. szerzőjével forgatókönyvet íratni a Shrek legnépszerűbb mellékszereplőjének!

 
A Csizmás Kandúr jó szerető.

Némiképp menti őt, hogy nem dajkamesét kértek tőle és társaitól, hanem animálható akcióthrillert, egy igazi James Bond-sztorit. Hiszen – akárcsak a Shrek, melynek rendezője végül összerakta ezt is – a Csizmás, a kandúr is jobbára az operettes, szivárványos Disney-féle álomgyönyörűségtől megcsömörlött felnőtteknek szól, akik erre talán szívesebben váltanak családi jegyet. Vagy mégis inkább a mai gyerekeknek, akiknek videojátékokon gyorsult az észlelése, reklámokon edződött a szövegértése, és a Thomas, a gőzmozdonyon a humora?

Az újraértelmezett klasszikus mesemotívumok mellett megannyi spagetti-western, muskétás, mestertolvajos, üldözős-lövöldözős klisét is belepakoltak a filmbe, melyet épp csak annyi választ el egy korhatáros produkciótól, hogy nem műkincseket vagy ipari titkokat lopnak, hanem az égig érő paszuly babjait, és nem Godzilla tapossa szét a várost, hanem a gigantikus Lúdanyó. A rivális gengszterek „Jani és Juli”, a bosszúálló régi szövetséges Tojás Tóbiás, az ügyeletes jó nő pedig Puha Pracli. Pisztollyal lőnek, néha ágyúval is, kardoznak, zárakat törnek fel, megszöknek, elkapják őket, megszöknek, és a többi.

A Washington Post kritikusa szerint mégis „sokkolóan jó” a film, hála a Kandúrnak hangot kölcsönző Antonio Banderasnak. Őt magasztalta a Variety és a Wall Street Journal is, míg a német kritikusok – akik hozzánk hasonlóan a szinkron miatt lecsúsznak az élményről – már inkább fanyalogtak. Legalább a Rodrigo és Gabriela gitárduó zenéjére felvett flamencotáncjelenetek közben mi is szippanthattunk egy kis latinos hangulatot.

Ha már sem Banderas, sem Salma Hayek (Puha Pracli) hangja nem andalíthat el bennünket, ott a látvány, mely valóban pazar. A kandúr szőre puhán csillog, szemei elbűvölően ragyognak – főleg, mikor beveti a cuki nézését. Úgy repül át a szakadék felett és szánkázik le a paszulyon, hogy beleszédülünk. Különösen 3D-ben, amitől viszont továbbra is viszketünk.

Bár a macsó macska kalandja jobban sikerült, mint a Shrek utóbbi részei, hiányzik belőle a lélek a német Kino.de filmes portál szerint. Akárcsak a Verdák 2., kivérzett a sok hajmeresztő akciójelenetben. Ugyan igyekeztek kikacsintgatni a felnőttekre, a New York Times kritikusa utóbb még kiskorú csemetéinek magyarázhatta, mi is az orvosi célra használt „macskamenta”, amitől nem volt boldog. Tojás Tóbiás tojásain is csak nyöszörög az ember 8 éven felül. A tanulság pedig elhanyagolható, holott a gyerekeknek erre még nagyobb szüksége lenne, mint a durva audiovizuális ingerekre.

Banderas a gyerekei kedvéért vállalta a Csizmás Kandúr szerepét a Shrekben. Ez a film talán már a nejének, Melanie Griffithnek szólt, bár neki biztos nem kell kétszer mondani, hogy Banderas, pardon, Csizmás Kandúr milyen isteni szerető.

(Forgalmazza a UIP-Duna Film)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!