Matt Damon hazaszállítása jó sokba került már az USA-nak: a Ryan közlegény megmentése és a Csillagok közt után Ridley Scott fenomenális új sci-fijében a Marsról kell visszahozni, mint véletlenül egyedül ott felejtett űrhajóst. Mintha egy Reszkessetek, betörők!-et (csak annál sokkal jobbat) néznénk az űrben, de itt nem rablóktól kell tartani, inkább attól, hogy elfogy az oxigén, a víz és az étel.

  <h1>Ezúttal a Marson hagyták Matt Damont - Forrás: Intercom</h1>-
  <h1>Jeff Daniels a NASA-központban vagy a Bálna gyomrában? - Forrás: Profimedia</h1>-

Ezúttal a Marson hagyták Matt Damont - Forrás: Intercom

- – Kép 1/2

A film alapját adó Andy Weir-regény pompásan fordulatos, egyszerre humoros, drámai, tudományos, szórakoztató és filozofikus, minden izgalmas kérdéssel foglalkozik, ami csak felmerülhet az emberben egy ilyen abszurd(?) helyzetben, odafent és idelent is. A történet ugyan ma még utópisztikus, de mióta a regény 4 éve megjelent, a NASA már betervezte nagyjából 2030-ra az első Mars-missziót is. Fogadok, hogy az útra kelő űrhajósoknak már ezt a filmet is oktatják. Ha nem is a konkrét problémák megoldását, de azt megtanulhatják belőle, hogyan segít a találékonyság, a kitartás és a túlélési ösztön szinte még a lehetetlen legyőzésében is, ami a teljes emberi evolúció képlete. Talán ez a legmegkapóbb a filmben a sok lélegzetelállító űrbéli táj mellett, hogy egyszerre érezzük a múltat, ahonnan eljutottunk ide, és a látjuk a jövőt, hogy innen is lesz még tovább, ha mi már rég nem leszünk.

Nekünk bónuszként vidám perceket szerezhetnek a budapesti forgatási helyszínek is: a Bálna mint a NASA épülete, vagy a Ludwig Múzeum mint a kínai űrkutatási központ, az előtte elhúzó HÉV-vel. De ha Ridley Scott egy üres csepeli konténerben forgatta volna, akkor is zseniális lenne az olyan bravúrok miatt, mint mikor az elején felszálló űrhajóban a horizont keskeny fénycsíkként végigkúszik az egyetlen üres ülésen…

Folyékony víz nyomaira bukkantak a Marson – erősítették meg múlt héten a NASA tudósai. A vörös bolygón több milliárd évvel ezelőtti folyók, tavak és egy óceán nyomait is megtalálták, de csak most, a Mars Reconnaissance Orbiter nagy felbontású képeinek segítségével sikerült bizonyítékot találni arra, hogy a felszínt jelenleg is formázza a folyékony, sós víz.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!