Kevesebb mint egy év telt el azóta, hogy a Haiti fővárosában Port-au-Prince-ben, halmozottan fogyatékos gyerekekkel foglalkozó árvaházat vezető fiatal lánnyal, Nemere Dórával beszélgettünk. Akkor rendezett először Magyarországon adománygyűjtő estet, és csak távoli vágynak számított, hogy a Hope Home nevű intézmény 28 lakója életében először eljuthasson a tengerpartra, vagy hogy fogyatékosságuknak megfelelő fejlesztő foglalkozásokon vegyenek részt.

 
Dóra egész élete a haiti árva gyerekekről szól

Azóta sok minden történt az árvaházban, itthon egyre többen figyeltek fel Dóra embert próbáló küzdelmeire, hogy ideális körülményeket teremtsen a kicsiknek, és az adományok segítségével sok olyan dolgot sikerült elérnie, ami korábban Haitin csak álomnak számíthatott. A lány három évvel ezelőtti érkezését megelőzően a sérült gyerekek embertelen körülmények között éltek. Haitin ugyanis a fogyatékossággal születő gyerekekkel nem tudnak mit kezdeni a megfelelő egészségügyi ellátás és ismeretek hiányában. A szülők így gyakran otthagyják őket a kórházakban, rosszabb esetben az utcán, és árvaházba kerülve egy kerekes székben ülve élik le általában nem túl hosszú életüket. Ebbe a rendszerbe hozott változást Dóra, akinek az erőfeszítései mostanra odáig vezettek, hogy a Hope Home-ban három helyi terapeuta a Pető-módszert alkalmazza a szerencsésnek számító 28 gyereken.

Korábban a jobb szellemi és fizikai állapotban lévő gyerekek oktatása is lehetetlennek tűnt, ma már hárman közülük elvégezték első évüket egy speciális iskolában. Két beszédképtelen kicsi Kanadából kapott egy különleges érintőképernyős eszközt, melynek segítségével kommunikálhatnak környezetükkel. Dóra az egyik legnagyobb sikernek az egyik lakó, Alannda műtétét tartja. Véletlenül találkozott egy orvossal, aki megállapította, a 14 éves kislány, aki eddigi életét kerekes székben töltötte, akár járhatna is egy beavatkozás után. A műtét azonban 750 dollárba került, ami a kinti viszonyokhoz és az árvaház helyzetéhez képest hatalmas összegnek tűnt. Dóra tudta, nincs más megoldás, neki kell összegyűjtenie a pénzt. A barátaihoz fordult e-mailben, és legnagyobb örömére négy nap alatt az összeg kétszerese gyűlt össze, ami az utólagos terápiát és a szükséges eszközöket is fedezte. Júniusban pedig egy korábban elérhetetlennek tűnő vágy vált valóra, amikor önkéntesek segítségével sikerült a nehezen szállítható gyerekeket életükben először elvinniük a tengerpartra.

Dóra újító kezdeményezéseit azonban finanszírozni kell valamiből, az összesen három iskolát, egy kórházat és három árvaházat működtető alapítvány ugyanis nem tud mindenre pénzt biztosítani a Hope Home-nak. „Egy hajnalon álmatlanul forgolódtam, mert fogalmam sem volt, hogy fogunk kijönni a rendelkezésre álló pénzből. Akkor jutott eszembe az ékszergyártás ötlete” – meséli Dóra. A térségben sok helyen készítenek hulladékpapírból gyöngyöket, most már az árvaházban dolgozó asszonyok, a „mamák” is lelkesen gyártják a kiegészítőket. Mindegyik ékszeren a rájuk tűzött címkén szerepel a gyártó mama arcképe, így a magyar jótékonykodni vágyók tudhatják, melyiküket támogatják az ékszer árának felével. Az összeg másik felét a gyerekek iskoláztatására és terápiás kezelésére fordítják. Csütörtökön Dóra néhány lelkes segítővel ismét jótékonysági estét szervezett a Múzeumkertben, ahol a női vendégek jó része már a Haitin kézzel készített ékszerekben feszített.

Címkék: gyermekvédelem, Haiti

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!