Mozgókép: Egy gyilkosnak is falaznak - Szemekbe zárt titkok - Bálint Orsolya filmkritikája

 
Az áldozat anyja, a jégkirálynő és az exügynök - Forrás: Bigbangmedia.eu

Julia Roberts is lehet végre ráncos, elgyötört, hisztérikusan zokogó anya – különösen jól megy ez neki a férje, Danny Moder operatőr előtt. Együtt olyan masszív alapot adnak Billy Ray sötét thrillerének, hogy szinte csak a felszínén lebeg az arcmimikával már alig rendelkező Nicole Kidman és a bumfordiságot kissé túljátszó Chiwetel Eijofor.

Noha a film az azonos című 2009-es, Oscar-díjas argentin krimi amerikai feldolgozása, szerencsére nem azt másolja. Ray visszanyúlt az eredeti regényhez és lebilincselő történetet írt belőle, új karakterekkel, más titkokkal. Két idősík között pörög a cselekmény, a visszatekintésekben a szeptember 11. után sokkolt, rettegő Amerikát látjuk, ahol szerelik az utcai kamerákat, épül a teljes megfigyelés és kontroll infrastruktúrája. Ezzel egy időben árnyékos terepen mozog az FBI, fejeket kell begyűjteni és megelőzni az újabb csapást, bármi áron. Ha az az államérdek, még egy gyilkosnak is falaznak, mert információkat szállít egy alvó sejtről. De igazságot szolgáltatni személyes ügy az áldozat anyjának (Roberts), akit segítenek kollégái is, mikor 13 év után újra megnyitják az ügyet, amely közös traumaként tartja őket fogva. Az udvarlásban esetlen exügynök (Ejiofor) és a jégkirálynő ügyész (Kidman) közötti régi vonzalom is „fellángol” (inkább pislákol), de az állandó életveszély mellett a keserű múlt is mérgezi a romantikázást.

A gyilkos üldözése közben saját magukkal és egymással kell szembenézniük, mikor olyan kemény kérdéseket kapnak, hogy mit érdemel a bűnös: az életével, a szabadságával, vagy mással fizessen? És mit tegyen az ügynök, ha „büntetendő” titkokat tud meg kollégájáról, egyben a barátjáról? Nincsenek egyszerű válaszok, a film a nézőknek is feladja a leckét, és őrli az agyunkat jóval a kétórás vetítés után is.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!