Újabb magyar filmes siker: a zsűri nagydíjával, Ezüst Medvével díjazták Fliegauf Bence Csak a szél című alkotását a 62. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon, a Berlinálén tegnap este. A film a magyarországi romagyilkosságok drámáját dolgozza fel, szereplői amatőr színészek.

 
Fliegauf Bence

A rendező a díjat átvéve úgy fogalmazott: fantasztikus embereket ismerhetett meg a film forgatásán. „Nemcsak a stábra, hanem a munkánkat segítő emberekre, például a szociális munkásokra is gondolok. Meg akarom ragadni ezt az alkalmat, hogy a díj révén az ő munkájuk is nagyobb támogatást kapjon” – tette hozzá. Nemzetközi filmes szaklapok is méltatták Fliegauf Bence alkotását. „Nagyon úgy tűnik, mintha dokumentumfilm lenne, de nem az” – emelte ki a Screen kritikusa, aki szerint a rendező „nem akarja sem idealizálni, sem démonizálni” a romákat. A The Holly­wood Reporter szerint Fliegauf – aki a film zenéjét is jegyzi Beke Tamással közösen – a zene, a rendezés és a díszlet révén teremti meg az alkotás realisztikus hangulatát. A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a három főszereplő – noha első alkalommal szerepeltek filmben – természetesnek hat a vász­non. „Fliegauf filmje arcot ad a rasszista indíttatású erőszak áldozatainak” – írta a Variety, amely szerint a rendező fokozatosan teremti meg a veszély hangulatát. A Berliner Zeitung című baloldali lap a díjkiosztó előtt úgy fogalmazott: Flieg­auf alkotásának „kell odaítélni az Arany Medvét, helytelen lenne minden más döntés”. A Die Welt című konzervatív lap megállapítja: Fliegauf filmje képet ad a szerző hazájáról is, ahol, „mint ismert, évek óta formálódik az idegengyűlölet klímája”. A Tagesspiegel című liberális lap „grandiózus romadrámaként” jellemezte az alkotást.

Szombat délután két független zsűri, az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet németországi csoportja és a Peace Film Award Initiative díját is Fliegaufnak ítélték. Kiemelték Lovasi Zoltán operatőr munkáját és azt, hogy a Csak a szél című film a bemutatott roma család mindennapjainak részesévé teszi a nézőt.

Egy másik magyar film is szerepelt a Berlinalén, igaz versenyen kívül. Tarr Béla, aki A torinói ló című alkotásával tavaly nyerte el az Ezüst Medvét, Ma­­gyarország 2011 című szkeccsfilmjével aratott sikert. A vetítés utáni pódiumbeszélgetésen azt mondta: filmje nem politikai, hanem művészi akció. „Az a művészet legnagyobb tragédiája, ha a politika fogságába esik.

Számomra az összes politikus bűnöző, elfelejtjük őket, de a műalkotások fennmaradnak”.

A legjobb filmnek járó Arany Medvét a Cesare deve morire (Caesarnak meg kell halnia) című olasz alkotás kapta, Vittorio és Paolo Taviani rendezésében. A film Shakespeare Julius Caesar című darabjának modernkori feldolgozása egy olasz börtönben raboskodó foglyok és egykori rabok főszereplésével. A legjobb rendező Christian Petzold, a legjobb színésznő Rachel Mwana, a legjobb színész Mikkel Bo Farsgaard lett. Miguel Gomes portugál rendező filmje, a Tabu kapta péntek este a filmkritikusok nemzetközi szövetségének (FIPRESCI) díját. A fesztivál hi­vatalos díjairól a Mike Leigh brit rendező vezette nyolctagú zsűri döntött, amelynek 18 filmből kellett kiválasztania a legjobbakat. 

K. V.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!