A Tolomeo fantázianevű lámpát, amely a mai napig a világon az egyik legnagyobb példányszámban eladott használati tárgya, Michele De Lucchi építész, formatervező – a posztmodern design ’80-as évekbeli bölcsőjének tartott Memphis csoport alapító tagja – Giancarlo Fassinával közösen tervezte.

 
Fotó: Mohai Balázs, MTI

Az olasz formatervezett lámpák ezért nem véletlenül kapnak külön kiállítást a budapesti Design Terminál emeletén, a pénteken kezdődött, tizedik alkalommal megrendezett Design Hét eseménysorozatának keretében, amely október 6-ig, jövő vasárnapig várja változatos programokkal a kortárs formatervezés, építészet és divat iránt érdeklődőket, közel 200 helyszínen. A tíznapos programsorozat idei díszvendége Olaszország, amely a világ egyik legnagyobb designnagyhatalmának tekinthető a 20. század dereka óta. Az említett De Lucchi, az olasz design meghatározó alakja jövő pénteken tart előadást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem auditóriumában, ahol olyan kiállított darabokat láthatunk, amelyek a művészet és technológia metszéspontjában állnak, határesetek használati tárgy és műalkotás között. A metszéspontok idén a programsorozat fókuszában állnak, nagy hangsúlyt kapnak azok a „határátlépések”, amikor a design keveredik a kézművességgel, képzőművészettel vagy a digitális technológiákkal. A nyitó kiállítás ezeknek az együttműködéseknek a tárgyi eredményeit mutatja be. Az olasz formatervezés vívmányainak felvonultatásából kiemelkedik az Iparművészeti Múzeumban november 24-ig megtekinthető Maestri – Az olasz design mesterei című tárlat, amely a Triennale di Milano gyűjteményéből mutat be mára már klasszikusnak számító darabokat.

A gasztronómia is kiemelt szerepet kap a Design Hét programjában, a Fausto’s, a Trattoria Pomo D’Oro és a Krizia éttermek például különleges „olasz designmenüvel” készülnek, amelyek nem csak a gyomrot, de a szemet is gyönyörködtetik majd, a Béterv lakásétteremben pedig illatvacsorával várják az érdeklődőket. Ha szeretnénk a kulisszák mögé is bepillantani a Nyitott Stúdiók programsorozatban építészek, formatervezők, fotósok, divattervezők munkájába leshetünk bele.

A bicikli- vagy gyalogtúrák kedvelői a korábbi évekhez hasonlóan számos Design Túrából válogathatnak, megismerhetik a Salgótarjáni utcai zsidótemető az előző század fordulójának művészetére jellemző különleges síremlékeit, a Bupap túráján a városi street art műveket mutatják meg, a kerékpáros túrák között pedig találunk különleges éjszakai és tandem programot is. Azokat, akik otthonukat is szeretnék feldobni egy-két formatervezett tárggyal, bútorral, esetleg a ruhatárukat újítanák meg fiatal magyar designerek darabjaival, számos boltban 20 százalékos kedvezménnyel várják.

Címkék: design, Budapest

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!