A barna táska – Egy hadifogoly naplója és levelezése 1914–1918

 
A barna táska – Egy hadifogoly naplója és levelezése 1914–1918

A családi emlékezet hídjai gyakran átívelnek a soron következő nemzedék feje felett. Nekem is nagyanyám mesélt sokat a Nagy Háború hinterlandjáról, s ő adta tovább élőszóban, Cattaróban szolgált nagyapám (akkoriban még csak vőlegény) harctéri történeteit.

Nem meglepő, hogy Kornis Jenőnek, az osztrák–magyar cs. és kir. hadsereg őrvezetőjének naplója és levelezése, melyet az ostromlott Przemyśl erődjében, majd oroszországi hadifogolytáborokban vetett papírra, évszázadnyi időn át hevert régi iratok között. Bár a „barna táskáról” mindenki tudott a Kornis családban, mostanáig senkinek sem volt érkezése a hagyaték feldolgozásához. Ugyan ki más vehette volna kézbe az ügyet, mint az egyik unoka?

Kuriózum manapság ez a kötet, mégis ismerősek a rég elholt bakák. Az utolsó mesélhető háború hősei. A múlt század húszas éveiben, a nagy visszaemlékezési hullám taraján olyan irodalmi remekművek szörföztek, mint Jaroslav Hašek Švejkje vagy Markovits Rodion Szibériai garnizonja. A lövészárkok sorsközössége és a hátországi kíváncsiság egyaránt táplálta az elbeszélésfolyamot. Ami a következő világégésnek már nem sajátja. A sorsok végzetesen elváltak: Kornis Jenő, Przemyśl védője a holokauszt áldozata. Időközben a hátország érdeklődése is elapadt: a bombázások elől futó gyereknek vagy a deportálásokat végignéző feleségnek aligha szolgálhatott újdonsággal a hazatérő frontkatona.

Romantikus történetet rejtett a barna táska. Két banktisztviselő, Kornis Jenő és Löbl Gizella négyévi jegyességét is nyomon követhetjük. A napi nyomorúságokat és az elkallódott pénzküldemények igazolásait felülírja a számtalan szerelmi vallomás.
(Válogatta és közreadja: Kornis Anna, Takács Ferenc, Noran Libro, Budapest, 2015. 192 o.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!