Összesen 29 kormányablak nyílt január elején az országban, ebből négy a fővárosban. A különböző ügyekben eljárók különböző adatait rögzítik, továbbítják a megfelelő szervhez, s ők viszik be az adatokat a saját adattárukba.

 

Adatvédelmi szempontból nem aggályos, hogy sokféle, elkülönített adatbázisokban tárolt adatához vezető „kulcsot” ad át az állampolgár egyetlen helyen? Kérdésünkre dr. Jóri András adatvédelmi ombudsman válaszolt:

– Ezt az ügyfélkapurendszerhez tudnám hasonítani, ahol online környezetben ugyanez történik. Mindenkinek van egy azonosítója és egy jelszava és azzal egy helyen tud belépni egy állami rendszerbe. Ahol azután már ahhoz, hogy a különböző szolgáltatásokat igénybe vegye, különböző azonosítókat kell megadnia. Önmagában ezzel az egyablakos megoldással tehát még nem történik meg a különböző adatbázisokban szereplő adatok összevonása. Ám, ha bárki úgy gondolja, hogy ez mégis aggályos, akkor készségesen folytatok egy részletesebb vizsgálatot. S az, hogy többféle „kulcs” is szerepelhet egyetlen dokumentumban, megfelelő szabályozás mellett az állami szférában ugyancsak nem teszi lehetővé, hogy illetéktelenek jussnak be több elkülönített adatbázisba. Amire igazán ügyelni kell, az az, hogy érdemben érvényesüljön az alapelv: ne legyen az állam számára sem totálisan átlátható az állampolgár. Ebből a szempontból az egyablakos ügyintézést önmagában nem tartom veszélyesnek. Sőt, azt gondolom, a polgárbarát ügyintézést és az adatvédelmet egyszerre kell érvényesíteni.

– Mit szól a kormányzat által tervezett állampolgári kártyához, amelyen már minden adatunk szerepelne?

– Ez már sokkal érzékenyebb ügy. 2003-ban az akkori kormányzat már felvetette ezt és az elődöm, Péterfalvi Attila úr radikálisan elutasította a javaslatot. Én úgy vélem, vannak az informatikai fejlődésnek olyan állomásai, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül. Például ma már lehetséges, hogy egy kártyán kriptográfiai eszközökkel – kódoló, titkosító algoritmusokkal – különítsük el az azonosítókat. Így maga a kellően intelligens chipkártya biztosíthatja azt, hogy a megfelelő alrendszerekhez, csak a megfelelő állami rendszerhez tartozó azonosítókkal lehessen hozzáférni. De hadd tegyem hozzá: eléggé korai stádiumban van még az ügy és úgy tudom, az előkészítésére egy bizottságot akarnak felállítani a különböző tárcák képviselőiből. Ezért küldtem már egy hivatalos megkeresést a Közigazgatási Minisztérium illetékesének. Jeleztem, ennek a munkacsoportnak a tevékenységét már kezdettől szeretném figyelemmel kísérni, mert ez a történet lehet aggályos, és nem szeretném az utolsó pillanatban véleményezni.

Címkék: kormány, kormány

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!