Valahol a nem túl távoli jövőben járunk. Az emberek egyre magányosabbak, és ráadásul ők maguk keresik a magányt. A Föld nem kifejezetten barátságos hely. Nem véletlenül. Eltűntek ugyanis a méhek – ez Douglas Coupland legújabb regényének, az „A” generációnak az alaphelyzete.

 
Douglas Coupland:„A” generáció Budapest, Európa Kiadó, Ford. Pék Zoltán, 2012. 344 o.

Öt, egymással semmilyen kapcsolatban nem álló embert váratlanul megcsíp öt méhecske. Drámai fordulat, nem vitás. Az ő elbeszéléseikből, fejezetről fejezetre bomlik ki a történet, amelyben a méhek által megcsípett kiválasztottak kálváriája mellett egy olyan összeesküvés képe sejlik fel, amely (bármennyire is tragikus ezt kimondani) bármelyik pillanatban megtörténhet velünk is. Gyógyszergyárak által uralt életünkben kiben bízhatunk? Van jövője egy olyan fiatalnak, aki az elidegenedés korában többre vágyik a magánynál? Képesek lehetünk újra közös történeteket létrehozni és mesélni? Ezekre a kérdésekre (is) keresi a választ Coupland regénye, amelyben fokozatosan olvad össze a szereplők története egy nagy, közös rémálommá, amelyből csak saját eszük és másságuk ébresztheti fel őket. Ha egyáltalán.

A többszólamú regények egyik nagy veszélye, hogy a sok különböző szál boncolgatása közben az olvasó elveszti a fonalat. Itt azért jelentősen megkönnyíti a helyzetet, hogy nagyjából minden szereplő ugyanarról mesél, illetve ugyanannak a történetnek a saját maga által megélt verzióját fogalmazza meg. Mindez nem működne jól, ha nem lennének már önmagukban is érdekesek a karakterek, de ha azon kapjuk magunkat, hogy egy buzgón vallásos, Tourette-szindrómás nő után egy pucéran traktorozó fiú veszi át a szót, máris kíváncsian várjuk, mit hoz a következő rész. Coupland zseniálisan fűzi össze a történeteket, miközben olyan finom megoldásokkal teszi élővé és érthetővé karaktereit és azok kétségeit, hogy a talán egy fokkal kevésbé „ütős” végkifejletet is megbocsáthatjuk neki. Mert a katarzis azért elmarad: bár a helyére kerül minden elem a kirakósban, mégis marad valami nehezen megfogalmazható hiány. A lényeget feszegető kérdések viszont ettől függetlenül is ak­­tuálisak: az önmagunk hibáiból fakadó pusztulás képei egy olyan jövőképet vetítenek elénk, amely egyre ke­­vésbé tűnik fiktívnek.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!