Ha szeptember 23., akkor Kutatók Éjszakája csatakiáltással vesszük nyakunkba a várost – ezúttal péntek este.
Belvárosiként úgy gondoltuk, kézenfekvő lenne megcélozni a Corvinus Egyetemet, hírhedtebb nevén a közgázt, és anyahajómat, az ELTE Bölcsészkarát, megnézni, miket kutatnak az ottani tudósok.
A közgáz felé irányított sebes lépteinket némiképp lassította a Ráday utca forgataga, ahol az épp akkor zajló utcazene-fesztiválon húzták a mások talpalávalóját a muzsikusok. A Corvinuson a nagyelőadókba beszélgetéseket, az aulába pedig gazdasági társasjátékozást hirdettek a szervezők. Megszeppenve konstatáltuk, hogy a biztonsági őrökön, a szervezőkön és Karl Marx félelmetes ülőszobrán kívül csak pár fiatal lézengett a közgazdaságtudomány szentélyében. A karrier tanácsadói teremben egyetlen lány kért jövendőjóslást a szakembertől, a társasjátékasztalok közül is csak egyen pörögtek a dobókockák.
A szomszéd nagyteremben hiába vetítették Bacsó Péter szállóigék garmadáját szülő opusát, a Tanút, az előadón kívül más nem volt kíváncsi a remekműre. Legalábbis aznap este.
Kénytelen voltam megkérdezni a szervezőktől, ők vajon hallják-e, ahogyan az érdeklődés hiánya oly keservesen visít bele a néma éjszakába. A lelkes önkéntesek úgy látták, rossz volt az esemény „promója”.
A bölcsészkaron hosszú bolyongás árán találtunk végre egy tanszéket, ahol programoztak is. Kétemeletnyi mászás után ráleltünk a Ruszisztikai Központra, ahol épp előadás kezdődött a vodka történetéről. Szemléltető eszköz (kóstoló) nélkül sajnos. A folyosókat ötletes minikiállításokkal dobták fel: retro tárgyak a Szovjetunióból, matrjoska babák minihadserege hangolta nosztalgiára az ott tartózkodókat. Aki fázott, finom orosz teát is ihatott, szamovárból természetesen. A családias légkör miatt nem szívesen hagytuk el a ruszisztikai folyosót, de kíváncsiak voltunk, milyen programokat rejt még a bölcsészek campusa. A régészekről lecsúsztunk, ők csak kilencig éjszakáztak, ezért megnéztük, mi a helyzet a Finnugor Tanszék háza táján. Itt is kellemes hangulat fogadott minket, érdeklődő, mosolygós fiatalok olvasgatták a folyóiratokat, kiadványokat. A legnagyobb sikert a finnugor népek ételei váltották ki, az apró konyha előtt hosszú sor kígyózott pár falat reményében. Bekukkantottunk az alagsori termekbe is, ahol finnugor mininyelvleckéket vehettünk, vagy épp finnugrisztikai alapismeretekkel gazdagodhattunk.
Az idő ekkor már későre járt, beültünk hát a bölcsészek tejbárjába, a Könyvtár klubba, ahol háromszor annyian lehettek, mint a Kutatók Éjszakájára szervezett összes bölcsész programon. Úgy tűnik, a fröccsből több tudást nyer az ember.
Nem volt nehéz dolgunk feldolgozni az este eseményeit. Hamar beláttuk, talán más tudományterületet kellett volna megcéloznunk az izgalmakért. És minden bizonnyal más idősávot is, a legérdekesebb programokat késő délután tartották.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!