Kemény Dénes 1954. június 14-én született Budapesten, vízilabdás pályafutását 18 évesen a Spartacusban kezdte. 1980-tól a Tatabányai Bányász, 1984-től az FTC, majd 1987-től az olasz Como játékosa, majd játékosedzője lett. Ifjúsági Európa-bajnok volt, tizenhétszer szerepelt a felnőtt válogatottban. 1978-ban állatorvosi diplomát szerzett, 1986-ig itthon, 1996-ig pedig Olaszországban gyakorlati- és kutató állatorvosként is dolgozott. Az 1996-os év végén némiképp váratlanul, Horkai György, Görgényi István és Gerendás György ellenében, választották a férfi válogatott szövetségi kapitányává. Sokak szerint éppen az szólt mellette, hogy Comóban látókörön kívül volt, vagyis nem a sportág hazai, belterjes közegéből érkezett. Mint kiderült, ez kitűnő döntés volt, hiszen Kemény irányításával a válogatott 1997-ben 20 év szünet után nyert Eb-t, 2000-ben 24 év után olimpiát, amelyet kétszer meg is ismételt, 2003-ban pedig 30 év után világbajnokságot. Júliusban az ausztrálok ellen ült 400. alkalommal a magyar kispadon, az olimpiai 5. helyért zajló csata már a 408. és jelen állás szerint az utolsó volt a sorban. Másfél évtizedes kapitánysága alatt a magyar válogatott 29 világversenyen szerepelt és 24-szer éremmel tért haza.

Európa-bajnokság, 1997, Sevilla

Kemény Dénes szövetségi kapitány hivatalba lépésekor a férfi vízilabda-válogatott húsz éve, az 1977-es jönköppingi Eb óta nem szerzett aranyérmet a világversenyeken. Kemény viszont rögtön első nekifutásra megtörte az átkot. Veretlenül, igaz, a csoportban a spanyolok és a horvátok elleni döntetlennel, menetelt a fináléba a magyar együttes, ahol a jugoszlávok vártak rá. A mérkőzés végeredménye inkább egy focimeccset idézett: 3-2 lett ide. Mindhárom gólunkat az akkor 21 éves Kásás Tamás szerezte. A későbbi háromszoros olimpiai bajnokok közül rajta kívül már Benedek Tibor, Kiss Gergely és Molnár Tamás is tagja volt az együttesnek. Biros Péter az 1999-es firenzei Eb-n került be, ahol a válogatott ismét aranyérmet nyert.

Olimpia, 2000, Sydney

Az olimpia előtt sok bírálat érte a kapitányt, mondván, a keretszűkítéseknél nem indokolja döntéseit. Ő viszont akkor, és később is tartotta magát az elvéhez: nem a legjobb játékosokat válogatja be, hanem azokat, akik együtt a legjobb csapatot alkotják. A csoportmeccseken vereséget szenvedtünk a horvátoktól, majd a jugoszlávoktól is. A negyeddöntőben következtek az olaszok (8-5), majd az elődöntőben ismét a jugoszlávok. Mint később kiderült, ez volt a torna igazi döntője, amelyet nagy csatában 8-7-re nyertünk meg. Ehhez a meccshez fűződik Kemény Dénes egyik legzseniálisabb húzása, egygólos hátrányban (5-6) ugyanis kapust cserélt, Kósz Zoltán helyére beküldte a 22 éves Szécsi Zoltánt, aki parádésan védett. Az oroszok elleni finálé annyira egyoldalú volt (13-6), hogy a többség jóformán már csak Vári Attila csavargóljára emlékszik belőle.

Világbajnokság, 2003, Barcelona

Kemény pályafutásának egyetlen vb-aranyát ritkán emlegetik a kapitány legnagyobb győzelmei között, ami a három olimpiai elsőség mellett érthető is, holott ez sem volt akármi! A válogatott az elődöntőben és a döntőben is hosszabbításos meccset nyert meg, előbb a görögök (6-6 után 9-8), majd az olaszok (8-8 után 11-9) ellen. A finálé legjobbja a csapattal első aranyérmét szerző Madaras Norbert volt, aki négy gólt lőtt.

Olimpia, 2004, Athén

A torna egészét tekintve ez volt a legsimább olimpiai győzelem, ugyanis a Kemény-legények, soraikban 9 sydneyi bajnokkal, hét meccsből hetet nyertek. A Szerbia és Montenegró elleni döntő (8-7) azonban minden volt, csak könnyű nem. „Három null oda, még le sem ültem a kispadra” – mondta utóbb a kezdésről a kapitány, de a csapat félidőre 5-5-nél utolérte az ellenfelet. A harmadik negyed elején aztán 2 gyors góllal megint elléptek déli szomszédaink. A hátralévő 15 percet viszont kapott gól nélkül tudta le a magyar együttes, és a négygólos Kiss Gergely vezetésével megfordította a meccset úgy, hogy az utolsó negyedben 4 emberhátrányt is kivédekezett.

Olimpia, 2008, Peking

Az athéni olimpia utáni években a szerbek egyértelműen fölénk nőttek, Eb- és vb-döntőn is kikaptunk tőlük, ráadásul Montenegró képében keletkezett még egy bivalyerős ellenfelünk. Éppen ellenük, egy döntetlennel kezdtünk a csoportban, de végül meglett az első hely, s vele az automatikus elődöntőbe jutás. Itt ismét a montenegróiak kerültek az utunkba, akik vezettek 3 góllal is, ám végül a mieink nyertek 11-9-re. Kemény ezen a meccsen is jó érzékkel cserélt kapus, Szécsit a később büntetőt is hárító Gergely István váltotta. Lélekben már készültünk az újabb szerbek elleni döntőre, ám az USA a másik elődöntőben megtréfálta Sapicsékat. Az amerikaiak viszont ezzel el is lőtték minden puskaporokat, a fináléban nem tudták megszorongatni a magyar csapatot (14-10), amelyben a Varga testvérek remekeltek. Az újabb győzelemmel hatan csatlakoztak Gyarmati Dezsőhöz és Kárpáti Györgyhöz, és lettek háromszoros olimpiai bajnokok. A három olimpia alatt összesen 21-en játszottak Kemény Dénes csapatában, vagyis minden idők legsikeresebb magyar szövetségi kapitánya ennyi ötkarikás bajnokot adott a magyar sportnak.

Kapitányi sikerek:

Olimpia: arany (2000, 2004, 2008)

Világbajnokság: arany (2003), ezüst (1998, 2005, 2007)

Európa-bajnokság: arany (1997, 1999), ezüst (2006), bronz (2001, 2003, 2008, 2012)

Világkupa: arany (1999), ezüst (2002, 2006), bronz (1997)

Világliga: arany (2003, 2004), ezüst (2005, 2007), bronz (2002)

Európai Nemzetek Ligája: arany (2000)

Az év szövetségi kapitánya: 1999, 2000, 2004, 2008