Az első kiemeltek eddig mindent visznek az Ausztrál Openen

Viktorija Azarenka (balra) legyőzte Li Nát az Ausztrál Open női döntőjében

Sziporkázó játékot ugyan nem, de hatalmas küzdelmet azért láthattak a nézők az idei év első tenisz Grand Slam-tornája, az Ausztrál Open női egyesének szombati döntőjében. A 2 óra 40 perces csatából végül az első helyen kiemelt fehérorosz Viktorija Azarenka került ki győztesen, aki ezzel megvédte egy éve szerzett címét, ami mostanság meglehetősen ritka a női teniszben: ezt megelőzően utoljára a már visszavonult belga Clijsters tudott címet védeni, mikor 2009 után 2010- ben is győzött a US Openen. Azarenka ellenfele, a kínai Li Na szettveszteség nélkül jutott a tegnapi döntőbe, ahol meg is nyerte az első játszmát, ám a második felénél egy rossz mozdulatnál megsérült a bokája, ami után ketten támogatták le a pályáról. Ennek ellenére nem adta olcsón a bőrét, még azok után sem, hogy a döntő szettben egy újabb szerencsétlen esésnél a fejét is beütötte, és ismét hosszabb ápolásra szorult. Azarenka végül 4:6, 6:4, 6:3-ra győzött az ausztrál nemzeti ünnep miatt tűzijátékkal is tarkított mérkőzésen, és ezzel megtartotta első helyét a világranglistán a sokáig magabiztosan menetelő, ám az elődöntőben Li ellen elbukó orosz Marija Sarapova és a már a negyeddöntőben búcsúzó amerikai Serena Williams előtt.

Egyelőre nagyon úgy fest, hogy az idei nem a meglepetések Ausztrál Opene, ugyanis a női egyes mellett a női páros (az olasz Errani és Vinci) és a férfi páros (az amerikai Bryan testvérek) versenyét is az első helyen kiemeltek nyerték. A sort természetesen a férfi világelső szerb Novak Djokovics sem szeretné megtörni a vasárnap magyar idő szerint 9.30-kor kezdődő fináléban, ahol a harmadikként kiemelt brit Andy Murray lesz az ellenfele. A mostani mezőnyből kevesen ismerik annyira egymást, mint ők ketten, Djokovics például a hétvégi sajtótájékoztatón megjegyezte, emlékszik, hogy 11 évesen játszott egy vele egyidős, „meglehetősen sápadt” sráccal – na, ő volt Andy Murray. Hivatalos mérkőzésen a mostani lesz a 18. találkozásuk (egyelőre a szerb vezet 10-7-re), ebből harmadszorra futnak össze Grand Slam-döntőben – e tekintetben 1-1 az állás. Tavaly több emlékezetes összecsapásuk volt, az Ausztrál Open elődöntőjében például Djokovics nyert öt szettben, amiért Murray hasonló módon vágott vissza a US Open döntőjében. Minden adott tehát egy újabb klasszikushoz, amelynek eredményét annyira nehéz lenne megtippelni, hogy mi is átengednénk a lehetőséget a korábbi kiváló játékosnak, Andre Agassinak. A Melbourne-ben vendégeskedő Agassi Djokovics mellett tette le a garast, elsősorban azért, mert a szerb teniszező lényegesen könnyebben vette az elődöntőt, ráadásul még egy nappal többet is pihenhetett a fináléra. A kérdésre, hogy ő hogyan próbálná megverni Djokovicsot, viccesen csak ennyit felelt: „én az öltözőben próbálkoznék, még a meccs előtt”. Délutánra kiderül, Murraynek másképp is van-e esélye?