Lewis Hamilton megtörte csapattársa, Nico Rosberg eddigi sorozatát, és megszerezte a pole pozíciót a Forma–1-es Olasz Nagydíj szombati időmérő edzésén Monzában.

Hamilton és Rosberg - Fotó: Max Rossi, Reuters

Rosberg a második helyen végzett, így az első sorból ismét a Mercedesek vághatnak neki az 53 körös vasárnapi futamnak. A második sor Valtteri Bottas és Felipe Massa révén a Williamsé lett. Vettel a Red Bull-lal a nyolcadik, míg Ricciardo a kilencedik rajtkockáról startolhat. A Ferrarinál sem nagyon örülhetnek, mert Alonso a hetedik helyen végzett, csapattársa, Räikkönen pedig nem jutott be a legjobb tíz közé, csak a tizenegyedik helyről indulhat. Monzában a fő téma változatlanul Nico Rosberg és Lewis Hamilton világbajnoki címért folyó harca. Két hete a Belga Nagydíjon a második körben a két Mercedes összeütközött, emiatt Hamilton defektet kapott, majd később feladta a versenyt. Rosberg végül a második lett, nem tudta megelőzni a helyzetet ügyesen kihasználó Daniel Ricciardót, aki a Red Bull-lal elvitte a győzelmet.

A többség az incidensért Rosberget hibáztatta, sokan szándékosságot feltételeztek. Jenson Button egyenesen úgy fogalmazott, sajnálatos, hogy egyre kevésbé tiszta a világbajnokságért folyó csata. Az esetet a Nemzetközi Automobil Szövetség versenybalesetnek minősítette, Toto Wolff sportigazgató pedig közölte: a Mercedes pilótái továbbra is szabadon küzdhetnek egymással, de amennyiben a viadal nem lesz sportszerű, újabb ütközés esetén az istálló megválhat egyik versenyzőjétől. Rosberg a „rossz helyzetfelismerésért” bocsánatot kért, a Mercedes vezetése pedig, mint már annyiszor, ezt a csontvázat is bezárta a szekrénybe, mondván a csapatnál mindent megbeszéltek és megszűnt a feszültség. Kérdés, hogy erről mit gondol magában Rosberg és Hamilton, és az egykori királyi vadasparkban kialakított monzai pályán ezúttal melyikük lesz a vad és melyikük a vadász. Persze nem szabad megfeledkezni a Williamsről sem, ahol szintén „csőre töltötték a fegyvert”. Egy biztos, Monza a hosszú egyenesek miatt a leggyorsabb versenyhelyszín, a Forma–1 történetében itt érték el az eddigi legnagyobb, 370 km-es sebességet, jók az előzési lehetőségek, így a pole pozíció megszerzése még nem jelent garanciát a győzelemre.

A monzai futam előtt a tabellát 220 ponttal Rosberg vezeti, 29 ponttal előzi meg csapattársát, Hamiltont, akinek 191 pontja van, míg a harmadik helyen Ricciardo áll 156 ponttal.