Párizsban szép a nyár: Silvától Ibráig

Ha így megy, aranyból építik fel az Eiffel-torony mását a Parc des Princes stadion, azaz a Hercegek – újabban: a sejkek – Parkja közelében, mert a jelvényében a francia főváros kiemelkedő szimbólumát hordozó Paris Saint- Germain tulajdonosa, a katari állami befektetési alap szórja a pénzt a klubra. Ebben az esztendőben már 111 millió eurót költött játékosvásárlásra, miután tavaly – bemelegítésképpen – 86 millióért szerződtetett labdarúgókat. S nem csupán két sousba kerül a brazil sportigazgató, Leonardo, valamint az olasz edző, Carlo Ancelotti sem…

Mindkettő azután foglalta el jelenlegi hivatalát, hogy a katari befektető a múlt évben megvásárolta a PSG-részvények hetven százalékát ötvenmillió euróért, majd az idén tavasszal a további harmincat is ugyanennyiért.

„A pénz nem számít” (befektetési) alapon a párizsi klub hovatovább kiüríti a Serie A-t. Tavaly elhozta Itáliából Sirigu kapust és az argentin Pastorét (mindkettő Palermo), s az utóbbiért nem kevesebb, mint 40 millió eurót fizetett ki, noha a szicíliai klub potom 4,7 millióért szerezte meg a középpályást a Buenos Aires-i Hu - racantól. Ugyancsak Olaszországból csábította el a PSG a mali Mohamed Sissokót (érte 7 milliót kapott a Juventus, és újabb egymillió érkezik Torinóba, ha a PSG 2013-ig bejut a Bajnokok Ligája csoportkörébe), valamint a francia Menezt (AS Roma, 8 millió). Ez év telén aztán megjött a brazil-olasz Thiago Motta az Intertől (10 millió), majd a nyáron az argentin Lavezzi a Napolitól (30 millió), végül a két legnagyobb vétel, a brazil Thiago Silva (42 millió) és a svéd Ibrahimovic (20 millió) a Milantól. A skandináv extraklasszishoz viszonylag olcsón jutott a francia főváros immár tényleg elit klubja. Vételára rohamosan csökken, hiszen három éve a Barcelona még 46 millió eurót és a 20 milliót eurót érő Eto’ót adta érte az Internek. Egy évre rá a Milan már csak 24 millió eurós opciót kapott a megvásárlására. Árnyalja a képet, hogy a csatár évi fizetése több mint 16 millió euró lesz…

Az embernek szinte zsong a feje a nagy számoktól, pedig a „calción” kívül másutt is körülnézett a Saint- Germain: az esztendő elején leigazolta a brazil Alexet (Chelsea, 5 millió) és Maxwellt (Barcelona, 4 millió), miután a védelmet már a múlt évben megerősítette az uruguayi Luganóval (Fe - nerbahcse, 3 millió). A keret gazdagságát (és a pénzügyi keret szélességét) jelzi: megtörténhet, hogy még a katari megjelenés előtt öt és fél millióért megvásárolt brazil Nené, aki a csapat irányítója és huszonegy góljával – a montpellier-i, jelenleg már arsenalos Giroud-val együtt – az előző francia bajnokság mesterlövésze volt, nem kerül a kezdő tizenegybe…

Jártak már mások is így. A Manchester Cityt 2008-ban megvásárló Abu Dhabi United Group például „találomra” választott játékosokat: a négy év alatt 433 millió fontot szórt ki megannyi labdarúgó szerződtetésére. A rongyrázás a Robinhóért kiadott 32 és fél millióval kezdődött, aztán jött Kolo Tourétól Tevezig, Yaya Tourétól David Silváig, Balotellitől Agüeróig megannyi futballista, és most az MC a bajnok úgy, hogy az évad utolsó percében szerzett két (egyenlítő, majd fordító) gólt, de úgy is, hogy 6-1-re győzte le a Manchester Unitedet…

A spanyol bajnokság „katari” csapata, a Malaga egyelőre csak negyedik, ám először szerepelhet a BL-ben. Abdullah bin Nasszer sejk Fernando Sanztól, a korábbi Real Madrid-elnök Lorenzo Sanz fiától vette meg a klubot 2010-ben, és így szemezgetett: Cazorla, Demichelis, Joaquin, Julio Baptista, Sebastian Fernandez, Isco, Mathijsen, Maresca, Toulalan. Bár a csapatot az „andalúz ManCityként” emlegetik, a ráfordítás még nem manchesteri, ám nem is skót…

Roman Abramovicsé meg végképp nem az. Az orosz milliárdos 2003-ban indította el a „Cselszki”-projektet, s egy évtized alatt jutott el a BL-diadalig a londoni Chelsea-vel. Már az első három évben 268 millió fontot költött a keret megerősítésére, s azóta sem veri a fogához a garast. Íme, a kékek legdrágább labdarúgóinak listája (millió fontban): Fernando Torres (51,5), Sevcsenko (40,5), Essien (33,5), Drogba (32,5), Wright-Phillips (27,5), Ricardo Carvalho, David Luiz (mindkettő 26,5), Duff, Mata (mindkettő 23,5), Crespo (23). Illetve, a most igazolt belga Hazard (35) már felkerült a harmadik helyre, és a brazil Oscar a hetedik lehet, ha létrejön a 25 millió fontos üzlet.

Párizsban sem a Montmartre magaslata, hanem a Mont Blanc csúcsa a cél. Még az is megeshet: hamarosan annyi híressége lesz a klubnak, amennyi egész történetében volt, noha 1970-es alapítása óta sem szűkölködött sztárokban. Néhány közülük: Jean és Youri Djorkaeff, Luis Fernandez, Ginola, Leonardo, Makalele, Okocha, Rai, Ro - cheteau, Ronaldinho, Surjak, Szusics, Valdo, Weah. A három legnépszerűbb a három brazil világbajnok, Rai, Ronaldinho és a jelenlegi direktor, Leonardo volt; annál kevésbé aratott tetszést, hogy a PSG 1994 óta nem nyert bajnoki címet. Legutóbb ezüstérmet szerzett a csapat – három ponttal maradt le az először aranyérmes Montpellier-től –, viszont 42 892-es hazai nézőátlagot produkált (a Parc des Princes befogadóképessége 48 712).

Az ember elábrándozik: huszonnyolc esztendeje har mincezren tekintették meg a Hercegek Parkjában a PSG–Videoton UEFA Kupa-mérkőzést. A párizsiak felvonultatták Janviont, Ba thenayt, Fernandezt, Rocheteau-t, Szusicsot, ám – Szabó József és Csongrádi Ferenc két-két góljával – a fehérváriak 4-2-re nyertek (miután már 4-0-ra is vezettek). Nagy a gyanúm, Csongrádi és a többiek fizetése a töredéke sem volt annak, amit Szusics és társai felvehettek.

Ezt csak azért hozom elő, hogy az „Euro Saint-Germain” kapcsán megkérdezhessem: tényleg minden a pénz?

Címkék: sport, labdarúgás

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!