Jó Állam címmel közösségi fó­­rumot indított a héten a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az interneten. A bevezetőben ezt írják: „A Kor­­mány feladata és célja a Jó Állam megteremtése. Egy jó állam a jogszerűen eljáró polgároknak nem akadályt vagy ellenfelet, hanem támaszt és segítőt jelenthet.”

Hozzászólva a témához – azon túlmenően, hogy a kormányt kis betűvel kell írni még a legeslegjobb államban is – némileg tovább bővítenénk a jóállamiság kritériumait. A jó és szerethető állam udvarias, gyengéd és figyelmes, odaadó és türelmes – különösen a nehéz napokon –, optimálisak a méretei (se nem túl nagy, se nem túl kicsi), szenvedélyes, de hűséges és nem flörtöl a fűvel-fával. A fórumra egyébként már az első napokban is százszámra ömlöttek a polgárok jobbnál jobb jóállam-ötletei. Az egyik legnépszerűbb – leglájkoltabb – hozzászólás szerint a jó állam minimum királyság.

A leggazdagabb nyugat-európai országok nagy részének államformája királyság – érvel a hozzászóló és Magyarország is királyok uralkodása idején volt a legnagyobb és legerősebb. A kommentelő szerint egyébként ötletének megvalósulása már folyamatban is van, hiszen – idézem –: Őfelsége I. Levente Apostoli Magyar Király 2008-ban trónra lépett a Jóisten akaratából, megalapítva a Levente Házat, az új Magyar Királyi Uralkodó Dinasztiát. Őfelsége trónra lépése óta a hivatalos államforma a királyság, melyet rögzíteni kell az Alkotmányban/Alaptörvényben! Őfelsége óhaja és királyi parancsa a Budavári Királyi Palota átadása a Magyar Királyi Udvar részére; Nagy-Magyarország, a Magyar Királyság területeinek egyesítése békés, diplomáciai úton!

Sokszor előfordul, hogy a legbonyolultabbnak gondolt problémák megoldása pont az orrunk előtt van, majd kiveri a szemünket, mégse vesszük észre. A javaslat szerint a királyság bevezetése nem csupán az ország krónikus gazdasági gondjait oldaná meg egy csapásra, de rendet vágna legaktuálisabb erkölcsi dilemmáink között is. Tegyünk azért hozzá egy dolgot: ellenőrizni kellene, hogy nem írt-e valaha Ő Apostoli Felsége doktori disszertációt, szakdolgozatot, kis zárthelyit vagy villámfelmérőt, és ha igen, akkor kiről másolta.

Amennyiben mégis a köztársaság mellett köteleznénk el magunkat, szerintünk akkor sem kellene kétségbeesni. Megoldás lehet, hogy visszamenőleges hatállyal minden magyar állampolgárnak doktori címet adományoz a köztársasági elnök. A jó államfő ugyanis nem csak tekintélyes, hanem nagylelkű is, különösen, ha lopás gyanújába keveredik.

A jó állam megáll a saját lábán. A fórum hozzászólóinak tekintélyes része azt tanácsolja, hagyjuk ott az uniót, mert az úgyis hamarosan saját dugájába dől. Védjük meg a magyar kincseket! A Szent Magyar Anyaföld nem eladó! – Ha másképp nem tudjuk, akkor úgy védjük meg, hogy fölszedjük! – tesszük hozzá lelkesen. A magyar vízkincs a mienk, nem engedjük meg, hogy a Duna, meg a Tisza idegen országokba folyjon át!

A jó állam határozott és cselekvőkész. Nem rés, hanem erős bástya. Ha nem lépünk ki az unióból, akkor viszont itt volna az ideje, hogy alaposan belépjünk nekik. A mostani államrezon nyilvánvaló bénázásaival szemben az egyik felszólaló azt követeli, hogy pereljük be az Európai Uniót Magyarország lejáratása miatt, követeljünk kártérítést az elmaradt turisztikai és beruházási haszonért. Kicsit tovább fejlesztve a fórum spontán ötleteit, szerintünk az uniót érintő javaslatok összekapcsolhatók volnának a Magyar Királyság területeinek egyesítésével is. Amíg van még két-három mozgásképes tankunk, addig kellene lerohanni Európát. Az öreg kontinens most annyira a problémáival van elfoglalva, észre se venné, hogy el van foglalva. Már Dunkerque-nél csörömpölnének a magyar lánctalpak, mire a gyanútlan Európa felkapná a fejét, hogy mi ez a furcsa zaj.

Mint ahogy ilyenkor lenni szokott, érkeztek a honlapra teljesen komolytalan ötletek is. Kirí még ezek közül is az a fórumozó, aki szerint a jó állam csak annyi pénzt költ, amennyije van. Egészen elképesztő az a vélemény is, miszerint a jelenlegi posztkommunista, gondoskodó, mindent szabályozni akaró, mindent tudni akaró, az állampolgárok zsebében könyökig turkáló állam túlfejlett, drága és lomha.

A hozzászóló azt sugallja, mondja, tanácsolja, hajtogatja, ismételgeti és ordítja, hogy kisebb, takarékosabb, szolgáltató jellegű államot kell felépíteni a régi, megmerevedett struktúra helyett.

Még az a szerencse, hogy a minisztérium képzett moderátorokat alkalmaz a honlaphoz, akik előbb-utóbb úgyis kigyomlálják a komolytalan ötleteket.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!