Egyenlegjavítás. Ez van most, ha nem tudnák.

Nem megszorítás, dehogy. Még csak nem is kiigazítás, ugyan. És ha esetleg a nemzetvesztésre szakosodott, amerikai pénzből finanszírozott, nemzetközi baloldali, sőt liberális összeesküvés ármánykodása folytán úgy tűnne, hogy éppen szánalmasan sunynyogunk kifelé az unortodoxiának nevezett közgazdasági nonszenszből, na, akkor kell felkiáltania mindenkinek, aki Simicska Lajos fizetési listáján pihen: e-gyen-leg-ja-ví-tás. Hiába, no, megszolgálják azokat a milliárdokat ott a Századvégnél. Ki van ez találva. Az egyenleg, az ugyebár nem fáj, nem vág zsebbe, olyan személytelen, semleges, megteszi. De a javítás, az igen, tele cselekvő erővel, pozitív konnotációval. Ez olyan szerethető. Mert mit csinál a kormány, na, mit? Hát javít, kérem.

Ez már a hatodik javítás 2011 óta, amit a maguk által tervezett költségvetésen ejtenek. Az eddigi javítások nem nagyon jöttek be, immár hivatalos: a fő javító, Matolcsy, eddigi miniszteri ténykedése során egyetlen, de tényleg egyetlenegy számot sem talált el. Jó, abban nem tévedett, hogy az IMF három betű, de minden másban igen. Ezért aztán ez a mostani javítás minden korábbit, no meg annak kommunikációját is kiradírozza. Ha már egyenleg, akkor az nagyjából így néz ki: az egykulcsos adót a járulékplafon eltörlése írja át, hiszen az úgy 10 százalékos adóemelést jelent az érintettek számára. Európával már nem harcolunk, hanem finanszíroztatjuk magunkat, az, hogy a kormány 15 százalékról 5-re csökkenti az uniós pályázatok hazai társfinanszírozását, praktikusan azt jelenti: a teljes magyar fejlesztéspolitikát Brüsszel hitelezi meg, aminek árát majd a következő kormányoknak kell visszafizetni. Itthon a pedagógusokkal az volt az egyezség eddig, hogy bár mindent államosítunk alattatok és felettetek, de cserébe majd rendezzük a béreiteket. Hát nem rendezik, a pénz eddig se látszott erre, most már legalább be is vallják. A tanároknak reményük csak annyi maradt, hogy amit az egyik miniszter döntésként bejelent, arról a másik még aznap azt mondja: nem végleges. Ilyen bonyolult dolog ez a kormányzás. Azt ugyan nem tudni, mitől és mégis mikortól lenne majd százmilliárdos bevétel abból, ha összekötik a pénztárgépeket az adóhatósággal, de kétségtelen: a legkiszolgáltatottabbaktól egy tollvonással el lehet venni segélyplafon címén néhány 10 milliárdot. Hogy mindez helyrebillenti-e a pénzügyi egyenleget, az erősen kétséges, de hát az egyenlegjavítás nem puszta gazdasági szakkifejezés, de nem ám.

Miután legutóbb Dunaföldváron történt csúnya baleset a javítókkal, ideje cserélni máshol is, legalább a szavakat. Az elmúlt hetekben ugyanis rendre belezavarodtak annak magyarázgatásába, mégis mi végett ez a választási regisztráció, mitől nem tekinthető ez a választójog szűkítésének. Mondták, hogy egyszerűbb lesz a rendszer, aztán kiderült, hogy bonyolultabb. Mondták, hogy a levélben regisztrálás nem okoz gondot, kiderült, levélben mégse lehet. Mondták, hogy nem alkotmányellenes ez, ugyan, aztán mégiscsak hozzá kell igazítani az alkotmányt egy törvénnyel, kifinomult jogérzékkel, szép demokratikus gesztussal. Hanem Kósa Lajos egyre kínosabban érezte magát, amikor joghallgatók előtt sült fel minden érvnek szánt mondatával – elkezdett hát világosabban beszélni a héten. Alig burkoltan szólt arról, hogy a választási regisztráció nem más, mint a műveltségi cenzus bevezetése Magyarországon. Ilyesmiket hordott össze a minap Szájer József is, és aki enkezével ír alkotmányt egy iPaden, az csak komoly ember lehet, illik is komolyan venni. A hülyék tehát ne szavazzanak, ez itt a Fidesz célja, azt pedig, hogy ki a hülye, nekik joguk megmondani, ez egyenesen következik a kétharmadból, ugyebár. Hülye az, aki nem rájuk szavaz, ez világos, mégis túl direkt így, nincs benne semmi szerethető. Műveltségi cenzus – ez meg bonyolult, idegen szavakat nem bízunk békemenetesekre. Szerintem nem kell kétszer fizetni a Századvégnek ugyanazért, megtalálták ők már a megoldást. Egyenlegjavítás – ez folyik a választási rendszer átalakításában is. Így kell ezt hívni, hiszen ha a fideszes szavazók számában esetleg egyenlegromlás következik be, azt ki kell javítani, erre való a választási törvény és majd a kampány szabályozása is, nem másra.

Míg a javítók barkácsolnak rendületlenül, egyre több múlik a javíthatatlanokon.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!