A fényév a csillagászatban használatos mértékegység: az a távolság, amelyet a fény légüres térben egy év alatt megtesz. Bár a Földtől a Naprendszerhez legközelebbi csillag 4 fényévnyire van, a távolságot Magyarországon közvetlen közelről is észlelheti mindenki.

Megbírságoltak egy 24 éves nőt a rendőrök a szegedi Tescóban 50 ezer forintra: az éttermi részben a vendégektől elkérte az ételmaradékot, amelyet aztán megevett. „A bírságolás után megfordult a síró nő, és döbbentem láttam, hogy az egyik karja félig le van vágva” – telefonált be felháborodottan a Délmagyarországhoz egy vásárló. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya szerint általánosságban nem büntetendő cselekedet néhány falatra várni, ám ha az illető megszólít valakit élelemért kuncsorogva, az szabálysértést követ el. Ez helyszíni bírsággal sújtható, amelynek összege 5-től 50 ezer forintig terjedhet. A kapitányság közölte: a rendőrség a „tisztességes többséget” szolgálja, és a „békés állampolgárok védelme” érdekében él a jogszabályok adta lehetőségeivel.

Matolcsy György viszont szakácsot és „konyhai feladatok ellátására” egy embert vett fel a Magyar Nemzeti Bankhoz. A Népszabadság arról is írt, hogy eddig 30 fővel bővült a jegybanki stáb.

A háztartások hatoda, majdnem 1,5 millió ember nem tudja megfelelően fűteni a lakását; döntő többségük azért, mert nincs rá pénze – derül ki a KSH legfrissebb vizsgálatából. A statisztikai hivatal szerint 759 ezer háztartásnak volt az előző 12 hónapban közműtartozása: ők teszik ki a népesség 24 százalékát, azaz 2 millió 347 ezer emberről beszélünk.

Eközben a Rózsadomb egyik előkelő részén 80-90 millióból épít családi házat Láng Zsolt. A fideszes képviselő az elmúlt két évben 29 milliót keresett, közben 55 millióval nőtt a megtakarítása. Láng az Indexnek ezt örökléssel és családi segítséggel magyarázza, kizárólag a vagyonynyilatkozata alapján azonban nem lehet pontos képet kapni a politikus vagyoni helyzetéről. A Blikk a kérdés tisztázása érdekében, ahogy Zsiga Marcell esetében, vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez a polgármester-képviselő ellen az Országgyűlés mentelmi bizottságánál.

A KSH azt is felmérte, hogy a lakásfenntartás mellett jelentős kiadási tételt jelentenek az élelmiszerre fordított összegek. 2012-ben Magyarországon a lakosság majdnem harmada nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst fogyasszon. A megkérdezett háztartásokban élők több mint kétharmada (6 millió 579 ezer fő) nyilatkozott úgy, hogy pénzhiány miatt nem tud elmenni nyaralni évente egyszer, legalább egy hétre; azok 62 százaléka sem, akiknek munkájuk van. Egy váratlan, nagyobb összegű kiadást a háztartások 73,4 százaléka nem tud saját erőből megfizetni.

Eközben menet közben megdrágult az M3-as autópálya: a sztráda Nyíregyháza és Vásárosnamény között két ütemben épülő 45,7 kilométerének támogatási keretét a kormány 7 milliárd forinttal megfejelte, így az 69,4 milliárdba kerül. A többlet feléről lehet tudni, mire kell, másik részének felhasználását mindenki csak találgathatja – írta a Népszabadság. A kivitelezésben részt vesz a Simicska Lajos tulajdonában álló Közgép is. Az Átlátszó pedig arról számolt be, hogy újabb, ezúttal 3,4 milliárdos megbízást nyert el a Közgép Pakson. A cégnek ez már a második megbízatása az erőműtől: februárban 249,5 milliós megbízást kaptak.

Különösen a kistelepüléseket érinti a brutális forráselvonás, amely az önkormányzatok finanszírozásának átalakításával idén érezteti először a hatását. A hvg.hu szerint a példásan gazdálkodó kistelepülések a legnagyobb vesztesei az önkormányzati rendszer változásának. A Pest megyei Szentmártonkátának például 30 százalékkal csökken a büdzséje – azért nem 40-nel, mert tavaly megtakarítottak 42 millió forintot. Eközben soproni fideszes politikusok (Molnár Ágnes miniszterelnöki megbízott, Firtl Mátyás és Ivanics Ferenc országygyűlési képviselő) és a várost 2006 óta vezető Fodor Tamás bejelentette, hogy „történelmi döntést hozott a kormány Sopron érdekében”. Ez azt jelenti, hogy a város 16 milliárdos adósságának 70 százalékát vállalja át az állam, 11,5 milliárd forintot. Sopron elöljárói úgy érezték, hogy a „történelmi tettre történelmi választ kell adniuk”, ezért díszoklevelet adományoztak Orbán Viktornak és a kormánynak. Az ötlet megtetszett a szegedi Fidesznek is, úgyhogy a Délmagyarország szerint ők is adnak díszoklevelet.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!