Becsüljük meg jól ezt a hetet, amikor Orbán Viktor háromszor is szólt a néphez. Talán nem véletlen, hogy a hagyományos pénteki intelmek (Kossuth Rádió) mellett immár szükségessé vált más fórumokon is csitítani a kedélyeket, ezért kerülhetett interjú a Blikkbe és a Napi Gazdaságba is.
Orbán igyekezett menteni, ami menthető, és magyarázni a magyarázhatatlant, bár néha úgy tűnt, szavai köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Hogy mire gondolok?
Az urizálás az, amikor valaki
magamutogató. Ezek az emberek
nem azok. (Blikk)
Ja, bizony, ezt mondja a miniszterelnök, amikor az a kérdés, nem kínos-e, hogy elszegényedő kis országunkban Lázár János fácánokat tizedel, Szijjártó Péter reprezentatív, medencés házat vesz, Rogán Antalról nem is beszélve… Mert ez nem urizálás. Na, de akkor az vajon mi, amikor Mészáros Lőrinc (aki bár nem fiatal, de a 88. leggazdagabb magyar) maga telefonál be az RTL Klubhoz, hogy elmesélje: vagyonnyilatkozatában „elfelejtett” bevallani 1 milliárd forintot, amit a cégéből vett ki májusban osztalékként és novemberre már csak 300 millió maradt belőle, mert ingatlanokat vett és „a megélhetését fedezte”? Kicsit később azért visszakozott, amikor szembesítették az összegek közti különbségekkel, végül a Népszabadságnak már egy huszáros vágással ezt mondta: „Nem tudom fejben tartani, mennyi az osztalék.”
Mi az urizálás, ha nem ez?
Én azt kérem a politikustársaimtól:
végezzék a munkájukat
becsülettel, tartsák meg a törvényeket,
és adják meg a tiszteletet
a választópolgároknak. (Blikk)
Szépen hangzik ez, csak a gyakorlatban nem megy, ugyebár. Elég tán csak arra a cicaharcra gondolni, amit éppen Matolcsy György vív a Magyar Nemzeti Bank élén. A korrupcióellenes civil szervezet, a Transparency International volt kíváncsi arra, a jegybank milyen úton-módon hozta létre súlyos milliárdokat költő alapítványait, és ezek hogyan szórják a pénzt. Mire Matolcsy azt válaszolta („elvi éllel”), hogy törvénytelen dolog ilyet kérdezni. Aranyos ez a jegybankelnök, aki ugyan mindig előszeretettel használja az „amit a törvény betű szerint nem tilt, azt szabad csinálni” elvét, és hogy ezt jó szívvel meg is tehesse, lefejezte már az MNB felügyelőbizottságát is, de ha rajta kérnek számon valamit, akkor egyből durcás lesz, és máris törvényekre hivatkozik – olyanokra, amelyek épp a korrupció megfékezését gátolják az információ szabad áramoltatásának korlátozásával.
A tisztelet megadását amúgy másokra is kiterjeszthetné a miniszterelnök, vagy legalább szólhatna, hogy Bayer Zsolt egy kicsit kevésbé egyértelműen ragadtassa el magát a Magyar Hírlap hasábjain.
„Magyarországon azonnal akadt néhány kretén, aki bojkottot hirdetett a CBA ellen azzal a felkiáltással, hogy a kormány a CBA-t akarja »helyzetbe hozni« a multinacionális cégek rovására.” Tisztes és elkeseredett választópolgárok lesznek azok, kedves Bayer úr, nem illik őket még három és fél évvel a következő választások előtt sem kreténnek nevezni…
Nem támogatjuk a bezárásokat.
Azt támogatjuk, hogy vasárnap
senkit se lehessen dolgoztatni.
(Blikk)
Fából vaskarika – szemellenzős kormányfőnk úgy tűnik, még mindig nem figyel a hírekre, amelyek bizony éppen bezárásokról, elbocsátásokról, és végletekig elkeseredett, vasárnap dolgozni akaró emberekről szólnak. „Élni és élni hagyni, ez a mi politikai filozófiánk” – ezt már a Napi Gazdaságnak mondta Orbán ugyanerről a témáról, miközben kifejtette, a magyar ember nagy erénye, hogy nem szereti, ha megmondják neki, hogy mit csináljon. Csak csendesen jegyezném meg, hogy szerintem ebbe az is beletartozik, hogy én nem szeretem, ha a kormány megmondja, hogy nem vehetek vasárnap kenyeret a boltban. Az meg, hogy mennyire hagyná élni a zárva tartás azokat, akik a kereskedelmi szektorban dolgoznak, tényleg elkerülhette a miniszterelnök figyelmét.
Az én hobbim nem játszik itt
szerepet. Soha nem látott mennyiségben
építünk sportcsarnokokat,
tanuszodákat és tantermeket
szerte az országban, pedig nekem
50 méter úszásnál már túlélési
problémáim vannak. (Blikk)
Sajnálattal hallom, hogy a miniszterelnök nem tud úszni. De amikor arról van szó, nem hiábavaló-e ennyi stadiont építeni, miközben üresen konganak a focimeccseken a lelátók, akkor nettó cinizmus ilyen választ adni. Miért? Csak mert tanuszoda-fejlesztésre és tornaterem-építésre tavaly 3-3 milliárd jutott, míg a kisebb-nagyobb stadionokba 38 milliárdot ölt a kormány, azért.
A kormány eldöntötte, hogy ebben
a ciklusban megtisztítja
az országot a drogmaffiától.
A közbizalmi állások betöltőit
azért kell tesztelni,
hogy látni lehessen, kire lehet
számítani ebben a harcban.
(Kossuth Rádió)
Ebben az ügyben kissé össze vagyok zavarodva, mint újságíró. Nekem ezek szerint azért kellene drogtesztekre járnom, mert számít rám a miniszterelnök a harcban? Pont ebben? Eddig nem erről szólt a fáma. Nem teljesen értem amúgy, hogy akkor viszont miért csak a politikusok és az újságírók esetében szükséges a teszt, bár nem tagadhatom, hogy egy ideje arról álmodom: a soha, semmilyen kábítószert ki nem próbáló Deutsch Tamással vállvetve indulunk mi ketten egy titkos bevetésre az afgán heroinkereskedők ellen.
A lehető legtöbb ember számára
teremtsük meg a gyarapodás
feltételeit. Ezért lesz a következő
három év a higgadt, nyugodt és
kiszámítható kormányzás időszaka.
(Napi Gazdaság)
Csak azt tudom mondani: az eddigiek alapján ez az, amitől igazán félni kell.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!