A látszatra nem különösebben kényes kormány is figyel azért arra, hogy az éhségmenetek, a lázadozó diákok, a stagnáló munkanélküliség, a csökkenő export és import közepette is legyen mit a kirakatba tenni, ha ne adj’ isten az emberek a szocialista ármány hatására nem hinnék el Orbán Viktornak és a Fidesznek, hogy ami itt van, az egy sikertörténet.

 

Éppen 2014-re lesz kész egy sereg állami beruházás, így sok szép tér, tágas stadion és izgalmas kolbászpark biztosít majd lehetőséget politikusoknak, hogy szalagokat vágjanak át – írta az Index. Lehet, hogy az ország gazdasága biceg, az ipar pang, a befektetők menekülnek, de egy dramaturgiai pillanatban jól néz majd ki az ország – ezért pedig nem lehet sok az a nagyjából 200 milliárd forint, amit erre fordítunk. (Ebben nincs benne a 4-es metró költsége.) A látványberuházások gazdasági hasznot ugyan nem hoznak, de szépen csobog rajtuk a szökőkút, és jól mutat a fotón a szalag átvágásnál (lásd a táblázatunkat).

Addigra ki emlékszik már arra, hogy egy év alatt százmilliót költöttünk egy Patyomkin-miniszterre: a Blikk információi szerint a 13 fős apparátussal dolgozó Varga Mihály összesen két tárgyalási fordulón találkozott az IMF-es delegációval, tavaly nyáron és most januárban, az utóbbin már szó sem esett hitelről. A lap a munkatársak éves bértömegét 90 millióra saccolja, plusz öt külső szakértő (3,9 millió), plusz szinkrontolmács és fordítás (6 millió), a protokollkeretről nem is beszélve, bár ez utóbbi lehet, hogy nincs is, mert az IMF-tárgyalásokért felelős miniszter állítólag saját zsebből fizeti a delegáció százezres vacsoráit.

Az egyik leginkább eladósodott magyar település, Hódmezővásárhely nem elégszik meg azzal, hogy az állam a város adósságának 60 százalékát átvállalja. A delmagyar.hu értesülései szerint a korábban Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár által irányított város elöljárói a héten jelezték a kormánnyal folytatott tárgyaláson: ha marad a 60 százalékos besorolás, akkor nem biztos, hogy el tudják látni feladataikat. Kiegészítették az adósságcsökkentés kapcsán tett indokaikat, például azzal, hogy a lakosság már nem terhelhető tovább helyi adókkal, így aztán még februárban újabb ajánlatot kaphat a 20 milliárd forintos adósságból épülő-szépülő Patyomkin-város.

Bár bepillantást nem enged a kormányzat a kulisszák mögé, magyarázat híján is látványos, hogy hatvanöt ingatlant ingyen, húszat a piaci árnál olcsóbban adott bérbe az állam különböző magáncégeknek. Az Állami Számvevőszéknek az állami vagyongazdálkodást vizsgáló jelentéséből az nem derült ki, hogy érte-e kár az államot, illetve, mi a magyarázat a szokatlan szerződésekre, az viszont igen, hogy az állami intézmények több esetben is a piaci árnál drágábban béreltek ingatlant magáncégektől – közölte az Index. A központi költségvetési szervek 3613 ingatlant adtak bérbe, 2835-öt pedig más szerepelőktől béreltek. Hiába volt 27 százalékkal több az állam által bérbe adott ingatlanok száma, mint a bérelteké, előbbiből mégis csak negyed annyi pénz folyt be, mint amennyit az utóbbira költöttek: 2010-ben havonta 370 millió forint bevétel származott, a bérleményekre pedig havi 1,4 milliárdot költött az állam. A vagyonkezelő másfél hete hallgat. A Patyomkin-projektek a jelenben is fontosak: százezer forintos nyaralásokkal jutalmazná a közmunkásokat a kormány. A havi 49 ezer forintból élő 300 ezer közfoglalkoztatott március 20-ig összesen 14 szálláshelyre pályázhatnak. A turnusok a Blikk szerint 100-200 ezer forintba kerülhetnek, vagyis az 50 millió forintos pályázati keret csak néhány száz családnak elég. Az odajutást, a 3 ezer forintos önrészt, a 4-5 ezer forintos idegenforgalmi adót, öt szálláshelyen pedig az ellátást is a közmunkásoknak kell fizetniük. De ők nem aggódnak: úgysem üdülnek, ha kenyérre sincs pénz. A hírekben pedig a Patyomkin- nyaralókat mutatják.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!