Orbán Viktor felcsúti nyaralásának első napjáról tudósított a héten az origo.hu. A lap egy magányos miniszterelnököt mutatott be, akinek annak ellenére sem akadt társasága, hogy öt gyermeke van, szülei pedig a faluban élnek.

Orbán azt nyilatkozta, idejét most azzal tölti, hogy fociedzésekre jár és olimpiai versenyeket néz, majd a nyaralójától 20 méterre lévő Puskás fociakadémián az egyik ottani dolgozó társaságában megtekintette az U19-es csapat edzését, mivel „tényleg ezzel töltődnek az akkumulátorai”. Egy helybeli is azt mondta a lapnak, hogy gyakran látja Felcsúton egyedül sétálgatni a kormányfőt, aki a jelek szerint a hivatalában viszont szereti, ha sokan veszik körül, mert miközben a teljes közszférát létszámstop, bérbefagyasztás és leépítési hullám sújtja, csak idén a háromszorosára duzzadt a Miniszterelnökség dolgozóinak létszáma, jövőre pedig csaknem kétszer annyi pénzt szánna a kormány a hivatal működésére. Az év első felében összesen már 411,9 millió forintot fordított a Miniszterelnökség a dolgozók személyi juttatásaira, tehát egy alkalmazottra eddig közel 1,5 millió forint jutott, miközben tavaly összesen 645 milliót költöttek bérekre – írta az mfor.hu. A jelentős költségnövekedés oka a drasztikus hatáskör- és létszámbővüléssel magyarázható. Tízszeresére emelkedett a dolgozóknak nyújtandó különféle költségtérítések összege is. A 2013-as büdzsé tervezete a 2012-es keret közel dupláját, 5,7 milliárd helyett 9,05 milliárd forintot irányoz elő a Miniszterelnökség működésére.

Három budai bölcsőde és óvoda közül is választhatnak a kormánytisztviselők, hogy melyik intézménybe járatják gyerekeiket, ráadásul olcsóbban. Míg a külsős gyerekek 90 ezer forintba, addig a kormánytisztviselők gyerekeinek a havi ellátása 20 ezerbe kerül az egyik intézményben – írta a Blikk. „Az állam minden bölcsődés és óvodás gyerekre költ” – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Előbbieknél havi 41 ezer, utóbbiak esetében közel 16 ezer forint/hó az állami hozzájárulás. Ezzel szemben a kormánytisztviselők gyerekei után gyakran 60 ezer forintot is fizet az állam, miközben az intézmények a minden gyermek után járó állami támogatásra is jogosultak.

A kormánytisztviselők iránt tanúsított nagyvonalúság finoman szólva is megkérdőjelezhető, ha abból indulunk ki, hogy milyen felkészületlen például a kormány szóvivője. Giró-Szász András azt nyilatkozta, hogy terjed Európában a magyar unortodox gazdaságpolitika, kedden például Franciaország vezetett be a miénkénél kétszer nagyobb tranzakciós illetéket. A valóságban a két tranzakciós adónak az elnevezésen kívül egyetlen közös pontja sincs – hívta fel a figyelmet az Index. A francia adó ugyanis csak az értékpapírok egy meghatározott körének kereskedését érintik, míg a hazai adó még a legkisebb banki műveleteket is 0,1 százalékos sarccal terheli.

Jut eszünkbe: megérkeztek az első telefonadóval terhelt számlák. „Naná, hogy gyönyörűen áthárították az ügyfélre. Persze megadóztatták az adót is, áfát kell rá fizetni” – írta a Jakab Andor blog, a Vodafone számlájával illusztrálva a bejegyzést: az üzleti fix díjcsomagokban kiszámlázzák a maximális adót, elnevezve „kiegészítő havi előfizetési díjnak”, pontosan a kormány által meghatározott adónak megfelelően, plusz áfa, azaz az 1400 forintos maximum helyett 1578-at fizet a vállalkozó. (Emlékeztetőül: „a telefonadót semmiképp nem tudják áthárítani a társaságok a fogyasztókra, hiszen irtózatos nagy a díjverseny. Egyébként a bankadót sem sikerült az ügyfelekre lőcsölni” – Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter, május 11.)

Mélyen a zsebébe nyúl az Országgyűlés Hivatala is a Kövér László kezdeményezésére januártól felálló házőrség érdekében. Az őrség létszáma alig marad majd el a képviselőkétől; a 386 fős törvényhozás munkáját 349-en védik majd – értesült a Blikk. Egy házőr átlagos havi bére bruttó 407 ezer forint lesz, és milliókat költenek az új, minden más fegyveres testületétől különböző egyenruhára is. Jelenleg a parlament védelmét 266 rendőr látja el. Tátrai Eszter viszont nem olyan félős, mint a házelnök, le is váltották a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtófőnöki posztjáról, mert az Index szerint tiszteletlenül viselkedett Budai Gyula államtitkárral. De ne kalandozzunk el a piszkos anyagiaktól: csak becsülni lehet, hogy menynyibe került az adófizetőknek a Marslakók című tévésorozat bukása. Az Index 577 millió és 1,2 milliárd forint közé teszi a köztelevíziónak forgatott szappanopera öt hónapos történelmének költségeit. A Közgép sikereit idézik az I.M.G. Inter Media Group pályázati győzelmei: ezúttal 1,5 milliárd forintos szerződést nyert el a Magyar Turizmus Zrt.-től a kormányzati és az állami szférában sokat foglalkoztatott médiacég – számolt be a kreativ.hu. A választások óta az éves forgalmát megötszöröző I.M.G. irányítója és résztulajdonosa Patonai Péter, aki az első Orbán-kormány idején a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgatója volt, és abban az időben került az állami pénzintézethez, amikor Németh Lászlóné jelenlegi nemzeti fejlesztési miniszter is.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!