Az október 23-i abszurditásokkal egy komplett oldalt is megtölthetnénk, de csak a kvintesszenciáját vonjuk most ki a bőséges termésből.

 

Orbán Viktor szerint például Brüsszelben még most is vannak olyanok, akik a spekulánsok rendszerét akarják visszaállítani, akik azt akarják, hogy az emberek viseljék a válság terheit, meg azt is mondta, hogy az Európai Unió kételkedik önmagában, a józan ész helyett ideológiára támaszkodik. Ez utóbbi megállapítás annak fényében legalábbis furcsa, hogy két nappal később állapította meg a Költségvetési Tanács, csak 453 milliárd az a 764 milliárdos „egyenlegjavító” csomag, amelyet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jelentett be, de a józan ész úgy általában megáll Selmeczi Gabriella Fidesz-szóvivő hallatán is: szerinte például pártja politikája a megegyezésre épül.

De térjünk még vissza a miniszterelnökhöz, aki 23-án azt is megüzente az uniónak: nem fogadjuk el, hogy tiszteletlenül bánjanak velünk, és hogy idegenek kormányozzanak minket. Önmagában ettől még nem lennénk összezavarodva, hiszen a kettős beszédével nemzetközi hírnévre szert tett kormányfő a négyszázezres (ha nem kétmilliós) Békemenet unióellenes résztvevői előtt szónokolt, de arról maga az IMF-tárgyalásokért felelős miniszter beszélt, hogy „ismét idegen erők szorításába kerültünk, ismét távoli érdek hozta fejünkre a bajt. Bár most külföldi katonák csizmája nem tapos hazai földön, mégis megbéklyózták országunkat.” Varga Mihály négy nappal később a Békemenet egyik szervezőjének, Széles Gábornak a tulajdonában álló Magyar Hírlapban már azt hangsúlyozta, hogy a kormány meg akar állapodni az EU–IMF párossal – igaz, azt is mondta, hogy hazánk költségvetési pozíciója kiemelkedő. Az viszont mát több mint zavarba ejtő, hogy ugyanebben a (szombati) lapszámban a publicista is azon értetlenkedik, miért a Nemzetközi Valutaalap tokiói közgyűlésének nyitására időzítette a kormány az IMFellenes sajtókampányt, ha tényleg meg akarunk állapodni. Ráadásul a Békemenet alapítói is egymásnak estek: Bencsik András azt mondta a hvg.hu-nak, hogy Széles a Seychelles-szigeteken nyaral, azért nincs ott a Békemeneten, mire a nagyvállalkozó hálátlansággal vádolta a Demokrata főszerkesztőjét, és megkérdezte tőle, hogy esne neki, ha a januári Békemenet után azzal foglalkozott volna, hogy ő meg miért ment el közel egy hónapra Kínába nyaralni. Amúgy a Békemenet jelmondata: nem leszünk adósrabszolgák.

Egyébként tényleg nem értjük, minek az IMF-megállapodás, amikor nem lehetünk pénzszűkében, hiszen az októberi második megszorító csomag bejelentését követő héten megjelent híradások szerint olyan kiadásokra is futotta, mint a Médiatanács öt tagjának milliós jutalma: 2,4 havi fizetésüket azért kapták, mert az előre meghatározott célokat és feladatokat jó színvonalon végrehajtották. A Népszabadság ezt megvizsgálva emlékeztetett: a médiatörvény szerint a Médiatanács legfontosabb feladatai közé tartozik, hogy ellenőrizze és biztosítsa a sajtószabadság érvényesülését, valamint pályázati úton döntsön az állam tulajdonában lévő rádiós és televíziós frekvenciák elosztásáról. A lap felidézi: a Klubrádiót másfél éve próbálják ellehetetleníteni, több bíróság nemegyszer jogerősen is kimondta, hogy a Médiatanács megsértette a törvényt. Kilencmilliós prémiumot kapott 2011-es munkájáért a közmédia dolgozóit foglalkoztató médiaszolgáltatási alap vezérigazgatója is. Annak az intézménynek a vezetője, ahonnan tavaly közel 900 embert rúgtak ki, ahonnan most újabb 260 dolgozó elbocsátását tervezik. Az MTI-ből pedig kiderült, hogy mintegy 25 millió forint plusz áfa keretösszegű szerződést kötött a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a kormány egyik kedvenc kommunikációs cégével, az állami pályázatokon arató Bell and Partners Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel őszi kommunikációs kampányaihoz. Ezúttal egy hirdetmény közzététele nélkül indított tárgyalásos közbeszerzési eljárás eredményeként szerezte a megbízást.

De kanyarodjunk vissza még egy pillanatra Orbánhoz, aki arról is beszélt: „mi nem azt üzenjük, hogy el lehet innen menni, hanem azt, hogy haza lehet ide jönni, mindenkit visszavárunk”. Ez azonban még a saját párttársait sem hatotta meg – az origo.hu riportot közölt az Ausztriában, Angliában és Svájcban munkát vállaló fideszes önkormányzati politikusokról, akik szerint semmi különös nincs abban, hogy a mandátumuk kellős közepén elhagyják az országot, mert „visszautasíthatatlan ajánlatot kaptak”. Igaz, a szavaikból az derül ki, hogy nem a semmiből: Varga Tamás siklósi alpolgármesternek egy ismerőse segített az idegenforgalomban elhelyezkedni, Simon János komlói képviselő Londonban próbálkozik, és nullaforintos tiszteletdíja helyett választotta a vendéglátózást, Mink Ernő szintén komlói képviselő pedig Svájcból tér vissza, miután nem vált be a próbaidő alatt. A siklósi Fideszre amúgy rájár a rúd: a párt legnagyobb adományozója, Kalmár László, aki tavaly 3 millióval támogatta a Fideszt, egy másik frakciótársával együtt milliókkal tartozik a siklósi önkormányzatnak. Az Index emlékeztetett: a 2014-ben életbe lépő önkormányzati törvény már pozíciójukra méltatlannak minősíti azokat a képviselőket, akik nem rendezik köztartozásaikat.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!