Geréb Ágnes nem először kér kegyelmet a köztársasági elnöktől. Igaz, nem is először áll bíróság előtt.

Ez év elején Geréb Ágnest jogerősen két év letöltendő fogházbüntetésre ítélte a Fővárosi Ítélőtábla. Egy rendbeli foglalkozási körében elkövetett halált okozó és egy rendbeli, maradandó fogyatékosságot okozó veszélyeztetés vétsége miatt kétévi fogházbüntetésre ítélte, egyúttal tíz évre eltiltotta a szülész-nőgyógyász orvosi, valamint szülésznői foglalkozás gyakorlásától. Geréb Ágnest a Fővárosi Ítélőtábla 2007-ben, egy másik ügyben már három évre eltiltotta a szülész-nőgyógyász orvosi foglalkozástól. Miközben folyt az említett büntetőeljárás, a rendőrség további három rendbeli foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés, kuruzslás és közokirathamisítás gyanúja miatt nyomozott. Ebben az ügyben az ügyészség már be is nyújtotta a vádiratot. Geréb Ágnes jelenleg is házi őrizetben van.

Geréb Ágnes ügye, pontosabban ügyei széles körű társadalmi vitát váltottak ki. Politikusok, civilek, szakmai szervezetek álltak ki Geréb Ágnes mellett és kérték, követelték, hogy kapjon kegyelmet. A szakemberek kiemelték, hogy Geréb Ágnes munkássága jelentős léptékű változásokat hozott a hazai szülészeti ellátásban. A vita, mint oly gyakran, ez esetben sem a lényegről szólt. Az ítéletek nem vonták kétségbe Geréb Ágnes érdemeit, továbbá kifejezetten leszögezték, hogy az otthonszülés nem bűncselekmény.

Az egészségügyről szóló törvény arra kötelezi a betegellátásban részt vevőket, hogy betartsák a szakmai, etikai szabályokat és irányelveket. Csak olyan orvosi tevékenységet szabad végezniük, amelynél az esetleg fellépő szövődmények elhárítására is képesek. Az ítéletekben leírt esetekben Geréb Ágnes olyan szülések levezetését vállalta, amelyeknek kockázata előre tudott volt. Megszegte foglalkozásának konkrét szabályait is: nem alkalmazott gátmetszést akkor, amikor az kötelező lett volna. Szülést gyorsító gyógyszert) adott akkor, és úgy, amikor és ahogyan az tilos. Ezek a szabályszegések közvetlen okozati összefüggésben álltak az egyik újszülött halálával, a másik maradandó agykárosodásával. A kérdés tehát nem az, amivel az otthonszülés hívei érveltek, vagyis, hogy ilyen komplikációk kórházban is bekövetkezhetnek- e, vagy sem. A kérdés az, hogy az otthonszülésnél rendelkezésre állnak-e azok az eszközök, amelyek alkalmasak a fellépő szövődmények elhárítására, továbbá az, hogy a szakma szabályait az orvos megszegte-e, vagy sem. (Ráadásul az említett esetek egyike sem tekinthető klasszikus otthonszülésnek. Az egyik kismama a Geréb Ágnes által fenntartott Születésházban, a másik egy Geréb Ágnes által bérelt lakásban szült.)

Geréb Ágnes két különböző kegyelmi kérelmet nyújtott be a köztársasági elnökhöz. Egyik kérelme arra irányul, hogy Áder János részesítse őt eljárási kegyelemben, vagyis szüntessék meg a vele szemben most folyó eljárást. Áder ezt a kérelmet elutasította. Az újabb, a korábbihoz hasonló cselekmények miatt indult eljárást tehát be kell fejezni. A másik, az úgynevezett végrehajtási kegyelem kérdésében Áder János még nem döntött, ezzel megvárja a jelenlegi eljárásban születő jogerős ítéletet. A végrehajtási kegyelem ugyanis azt jelenti, hogy az elítéltnek nem kell letöltenie jogerős büntetését. A Köztársasági Elnöki Hivatal közleménye – miközben elismeri Geréb Ágnes korábbi érdemeit – kiemeli, hogy egy jogállamban „nincs az a fontos társadalmi küldetés vagy indok, amely bárkit a hatályos törvények fölé emelhetne… Ez alól Geréb Ágnes sem lehet kivétel.” A jelenlegi döntés valóban jogállamhoz illő. Ezt még az „Igazságot Geréb Ágnesnek Mozgalom” sem vitatja. Közleményükben ugyanakkor úgy fogalmaznak: bíznak abban, hogy „a folyamatban lévő eljárásban a dr. Geréb Ágnes ellen felhozott alaptalan vádak tisztázódni fognak, valamint abban, hogy a hosszú jogi küzdelem végén az elnök bölcs és igazságos döntést hoz”. Ez utóbbiban magam is bízom. Viszont soha nem merném egy bírósági eljárás kezdetén kijelenteni, hogy a vádak alaptalanok.

Bízom abban, hogy mind az újabb büntetőeljárás, mind pedig Áder János végső döntése továbbra is méltó lesz egy jogállamhoz.

Címkék: jog, Geréb Ágnes

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!