Az európai kultúra talán legfontosabb megkülönböztető jegye az egyéni szabadságjogokon alapuló társadalomszerveződés, egyik fontos hagyománya pedig az önreflexióra való képesség. A történelmi mítoszok gyártása mellett azok kritikai elemzése, a közös emlékezet egyfajta karbantartása.
Orbán láthatóan komolyan gondolja, amikor a keleti szélről beszél. Komolyan és átfogóan: ez nem csupán gazdaságpolitikai orientációt jelent számára, hanem a társadalom szerkezetének átszabását épp úgy, mint ahogyan a mentalitás, benne a történelmi emlékezet átalakítását is. Mert a közigazgatási miniszter nagy hatalmú államtitkárának, Gál András Leventének felvetését a holokausztkiállítás átalakításáról, aligha lehet másként olvasni: az európai hagyományok szerinti gondolkodás immáron a hivatalos történelemszemléletnek sem jellemzője.
Az önmagában is elborzasztó, hogy egy politikus kívánja megmondani, hogy mi a történelmi valóság. Másfelől természetes következménye egy olyan kormányzásnak, amely a munkanélküliek számától és a várható költségvetési hiánytól eltekintve azt gondolja magáról, hogy mindent jobban tud másoknál, még azt is, hogy milyen földrajzi nevek számítanak adekvátnak. De a holokauszt esetében mindez egyáltalán nem vicces. Ahogyan az sem az, hogy az államtitkár egy a holokauszt előtt két évvel(!) megjelent Márai-szöveggel próbálja alátámasztani mondandóját.
Magyarország szerepét nem lehet úgy jellemezni, ahogyan az államtitkár teszi; ezt a szerepet nem lehet azzal elintézni, hogy számos ember „az aljasság irányába terelte a jogképességétől megfosztott Magyarországot”. Nem lehet, mert nem igaz. A német megszállás, nem lehet mentség azokra a bűnökre, amelyeket korábban követtek el a zsidók ellen. Az aljasság jelenléte nem takarhatja el a tényt: a deportálás a magyar csendőrség és közigazgatás közreműködésével ment végbe.
A bűn relativizálása, amire az államtitkár kísérletet tesz, mindössze néhány lépésre van annak tagadásától. Civilizált, nyugatos normák szerint élő országban mindez elképzelhetetlen volna. Ha az államtitkár nem menne magától, elküldenék másnap.