A Vasárnapi Hírek 2016. 51-52. számában megjelent olvasói levelek - Krenner István karikatúrájával.

 
Aranyvasárnapi fizetéskönnyítés... – Nyugdíjas királyfik fizethetnek akár Erzsébet utalvánnyal is ...! KRENNER ISTVÁN rajza

Biblia-értelmezésből jeles
Répássy Péter, Budapest
Igazat adok Palkovics államtitkárnak. Valóban a szocialista rendszer bűne ez a rossz PISA-eredmény, hiszen parlamentünk ékesszólói abban a rendszerben szocializálódtak, akkor kellett volna megtanulniuk a leírt szövegek, a kimondott szavak értelmezését.
Most tekintsünk el Kósa Lajostól vagy Németh Szilárdtól, akik már egy közönséges kötőszóba is úgy bele tudnak gabalyodni, mint kiscica a házi cérnába, no de a nagyágyúk! Lázár János kétszer is megismétli, sőt megmagyarázza az újságíróknak a letelepedési kötvény kapcsán, hogy az „idén” azt jelenti, hogy december 31-ig. Két nap múlva kiderül, hogy az „idén” az talán jövő júliusig tart. Vagy nézzük meg az interpellációkra adott válaszokat! Mintha nem értették volna meg a kérdést, úgy válaszolnak a miniszterelnöktől az MNB elnökén át a főügyészig mindenki.
Palkovics államtitkár azt mondja, semmi gond, ez a PISA-teszt nem komoly, nem vizsga, csak egy teszt. Akkor miért is adnak tesztlapokat az érettségizőknek? Lehet, hogy az érettségi vizsga nem is vizsga?
Azért ne legyünk igaztalanok. Vannak szívet melengető dolgok is. Itt van mindjárt Hoffmann Rózsa nyilatkozata, miszerint a PISA-teszt nem sikerült, de Bibliaértelmezésben a mieink magasan verik a többieket. És azt hiszem, ő ragadta meg a lényeget! Mert ahogy elnézem az oktatást, az egészségügyet, meg még jó néhány dolgot, az az érzésem, hogy itt már tényleg csak a Jóisten segíthet!


Kémek a metrón
Jakab Jenő, Budapest
Harminc évre titkosíthatják a metrókocsik állapotát, tudta meg a hvg.hu. Most már nyugodtan lehet aludni, egyetlen orosz vagy észak-koreai kém sem fogja megtudni, mi is van ott lent a metróval.
A vasúti járművek biztonságos üzemeltetésével kapcsolatos törvény módosításával kormányunk arra is megteremtette a lehetőséget, hogy titkosítsák a 3-as metró állapotáról szóló információkat. Ahogy elmondja nekünk a nemzeti fejlesztési minisztérium, erre nemzetbiztonsági, bűnüldözési és bűnmegelőzési okokból van szükség. A titkosítás legfeljebb 30 évig tarthat.
Tekintettel arra, hogy 30 év múlva 95 éves leszek, most szeretném még friss és gondolkodó fejjel megkérdezni ennek a törvényjavaslatnak a szerzőjét: gondolt-e arra, hogy az emberek, akik minden áldott nap használják a borzasztó állapotban levő, titkosításra alkalmas csodát, minden pillanatban katasztrofális helyzetben vannak? Gondolt-e a szerző arra, hogy bármelyik percben, ne adj’ Isten, tűz üthet ki a szerelvényeken, annyira elrozsdásodtak a kocsik alkatrészei?
Értem, hogy a főpolgármestert az ellenzéki képviselők állandó kérdéseikkel nem hagyják nyugodtan dolgozni. Értem azt is, hogy ezek az ellenzéki képviselők a városházán már mindenkiben utálatot keltenek. Nem értem viszont, hogy miért 30 évre titkosítják a metrókocsik állapotát.
Jobb lenne legalább 100-ra. És akkor senkinek nem juthatna eszébe, például 2116-ban megkérdezni, ki volt az az okos, aki 100 évvel ezelőtt kitalálta ezt. Úgy tűnik, „az alkotónak” az emberek élete és biztonságos közlekedése nem számít.
Lehet, azt sem tudja, hol van a metró.


Mi a kérdés?
Fried Rudolf, Budapest
Az, amit a közelmúltban a legfőbb adóvezető mondott a Hír Tv kérdésére, egyszerűen megdöbbentő. Nem értem, miért neveznek ki fontos beosztásokba olyan csinovnyikokat, akiknek fogalmuk sincs a feladatukról, nem beszélve arról, hogy szakmailag egyáltalán nem értik, miről szól a hozzájuk intézett kérdés.
A Hír Tv megkérdezte Tállai András államtitkárt, a NAV vezetőjét arról, hogy a Miniszterelnökség azt mondta: a Nemzetgazdasági Minisztérium tudja majd megmondani, miért jön ki tizenötezer forintra egy tízezres Erzsébet-utalvány, mit lehet erről tudni? Tállai elgondolkodott, és néhány perc múltán visszakérdezett: mi a kérdés? A riporter megismételte, mire Tállai államtitkár azt válaszolta: „Úgy gondolom, a kormánynak joga eldönteni, hogy most tízezer forint vagy tizenötezer forint. A kormány ülésén fog megszületni, hogy ez az összeg mennyi lesz.” Azzal fejezte be az interjút, hogy „ez itt nem arról szól, hogy ez drága, hanem arról, hogy ezt az emberek kapják. Az embereknek lesz ezzel több, jobb. Nem azt kell vizsgálni, hogy valami költséges vagy nem”.
Ezekkel a szavakkal le lehetne zárni az egész mellébeszélést, ha nem egy olyan ember mondta volna, aki egy majdnem tízmilliós országban az adóügyek vezetője, akinek fogalma sincs arról, hogy az Erzsébet- utalvány adóköteles. A többi érthető: ma nem fontos szakembernek lenni, fő az elkötelezettség a kedves vezérhez.


Felelős pedig nincs
Geiger József, Vaskút

Elég sok idő telt el a tragikus bőnyi rendőrgyilkosság óta, mire végre megtudtuk, hogy a rendőri intézkedésnek nincs felelőse.
Mint ahogyan nem volt a több tűzoltó halálát okozó egyetemi lőtéri tűzesetnek, a harmonikaművész védelmére siető nyomozó halálának, és sorolhatnám még. Pedig voltak ott is felelősök, mégpedig a különböző szintű szakmai vezetők, akik viszont érinthetetlenek. Bőnyben azonban a politika is szerepelhetett. Mert olyan nincs, hogy egy 25 éve a hatóságok előtt ismert „gyanús társaságra”, amely büntetlenül működhet, azonnal le kell csapni.
A tragédia az október 2-i eredménytelen népszavazással kezdődött, majd az Orbán–Vona találkozás után teljesedett ki. Gyakorló nyomozó koromból ismerem a rendőri észjárást: politikai nyomásra találjunk valamit Vona ellen, még ha nem is igaz. Így találták meg a Magyar Nemzeti Arcvonalat, a hungarista szervezetet, amellyel Vona „állítólag” jó kapcsolatot tart. Az, hogy Orbán, miniszterelnökként, 1999-ben fogadta a későbbi gyilkost és hungarista csatlósait, amiről fénykép is van, az nem érdekelte a hatóságot.
Az azonnali akciót sürgethette a Terrorelhárítási Központ és a Nemzeti Nyomozó Iroda közötti rivalizálást is. Mint tudjuk, előtte pár nappal a TEK fogta el a Teréz körúti robbantót, igaz, rendőri információk alapján. Így azután az illetékes vezetők előkészületlenül, az illetékes győri kollégákat kihagyva, szinte titokban kiküldtek két, azaz két(!) nyomozót, annak ellenére, hogy tudták: Győrkös engedély nélkül fegyvert tart. Bőnyben bizonyára van körzeti megbízott, aki talán hasznos információkat adhatott volna. Nála sem tájékozódtak, igyekeztek végrehajtani a parancsot. Az eredmény ismert.
A rendszerváltás óta az Ötvös Csöpiket elüldözték, azóta Kardos doktorok vezetik a magyar rendőrséget, kerül, amibe kerül. Állítólag nincs ember a migránsok miatt. A traffipaxokra azért mindig van.


Vének tanácsa, ifjak csatája
Békesi Dániel, Budapest
Nagy volt a felhajtás az elmúlt hét végén, amikor is a Fidesz ifjoncai, a Fidelitas névre hallgató képződmény ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját. Volt is az ünnepségen minden, ami szemnek, szájnak kell, megtisztelte jelenlétével az ünnepséget Rogán Antal propagandaminiszter és Balog Zoltán, az Emmi vezetője. Orbán Viktor nem ért rá, ezért csak üzenetet küldött az ifjú tagoknak: „öregeket a tanácsba, fiatalokat a csatába”. Érdekes volt Rogán miniszter beszéde, aki a kormánypárti „ifjú törököket” arra oktatta, hogy megfelelő nyelven kell megszólítani a mai fiatalokat, és arra utasította a résztvevőket, hogy „egy pillanatra sem szabad elhinni, lehet olyan baloldali kormány, amelyik jó”.
Eszembe jutott a Fidelitas öt évvel ezelőtti 15. születésnapja. Akkor az ifjú titánok kibérelték az ünnepségre a Moulin Rouge nevű éjjeli lokált. A meghívókra a szervezők azt írták: „a bulizás során tartsd szem előtt, hogy a rendezvényen kép- és hangfelvétel készül, amelynek publikálásához a buliban való részvételeddel hozzájárulsz”. Volt ott 500 résztvevő, ifjú fideszesek, hivatalosan a bulijuk egymillió forintot kóstált. Jól érezték magukat a tagok. Az italakciók keretében fél áron ihatták a whisky-kólát, a gin-tonikot és a vodkát. Szerintem akkor is, most is jól szórakoztak az öregek és a fiatalok. Ilyesmire van pénz elég. És egy vodka mellett jól el lehet mondani a véleményt a baloldalról.


Olvasóink levelei
Kérjük önöket, amennyiben véleményüket megjelenésre szánják, adják hozzá nevüket. Adataikat bizalmasan kezeljük. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül tükrözik lapunk álláspontját.


Kedves Olvasóink!
A Vasárnapi Hírek postacíme:
1300 Budapest, Pf. 231.
Telefonszám: (06-1)999-9531.
E számon várjuk olvasóink hívását minden
hétfőn délelőtt 9 és 12 óra között.
Faxszám: (06-1)430-1563.
E-mail cím: levelezes@vasarnapihirek.hu.
Kérjük, leveleiket e címekre küldjék!
 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!