…nagyon óvatosan írom a következő sorokat. Bár most, amikor írom, még 2010 van, de amikor megjelenik, és önök olvassák, már 2011 lesz. Vigyáz­nom kell tehát minden szóra, ékezetre, mert hátha vétek az új „média-sajtó törvény” ellen, és akkor baj van. Illetve baj lesz. Illetve…

 
Gálvölgyi János

Már elbizonytalanodtam. Lehet-e azt írni, hogy „baj”? Ebbe könnyen bele lehet kötni. Mert mi a baj? Semmi. Igen, az a jó mondat: nincs semmi baj! Most látom, hogy ez sem jó. Mert mi az, hogy „nincs semmi”? Hát ilyen rosszul állunk, most, amikor elindultunk felfelé a lejtőn.

Megoldás: „nincs” szó nincs, marad a „semmi baj”. Ez már jónak látszik. Egy mondattal meg is lennék. Lám-lám, ha az ember minden leírt szót, minden mondatot ilyen alaposan végiggondol, akkor kicsit – sokkal! – lassabban megy az írás, de megéri, mert akkor semmi baj nem lehet.

Hopp! Ez most megint becsúszott. Mi az, hogy „nem lehet”? Igen, belátom, hibáztam. Helytelen a „nem lehet”, helyesen úgy írjuk, mondjuk, gondoljuk és tesszük, hogy „mindent lehet”!

Igen, így már jó, ez a pozitív gondolkodás. Tudom, vannak, akik nem így gondolják, sőt gúnyosan meg is kérdezik, hogy valóban „mindent lehet?” –, de ez legyen az ő problémájuk.

2011 a gondolkodás, a töprengés éve lesz. Magánnyugdíjpénztárak, vagy az álom – illetve az állam? BKV vagy tankolni? Enni vagy nem enni? És még millió, sőt, sok milliárd töprengeni való. Szóval szép új esztendő vár ránk, csak meg kell találni majd benne a szépet, mert az újat, azt már most is látni lehet…

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!