Sosem értettem, miért brazil földbirtokosokról és miért nem svájci bankárokról szólnak a szappanoperák. Először is, a pénz sokkal izgalmasabb dolog, mint egy tehén, másrészt, ami a bankok háza táján az utóbbi években történt, az kis túlzással krimiszámba megy.

Nézzük a legnagyobbat, a UBS-t. A svájci bankflotta zászlóshajója több évtizedes versenyét vívta a Credit Suisse-vel és tartotta majd testhossznyi előnyét háborúk és katasztrófák közepette is, egészen a 2008-as bankválságig. Az addig stabil 80-100 svájci frankos tőzsdei jegyzésű UBS betömhetetlennek látszó léket kapott. Az árfolyam 10 frankig zuhant és a kedves ügyfelek alig másfél év alatt 400 milliárd frankot – forintra átszámítva mintegy 80 000 milliárd forintot, a teljes magyar nemzeti jövedelem háromszorosát – vontak ki a pénzintézetből. Aki azt hiszi, hogy a betétesek a vállalati mérleget lapozgatták, nagyon tévednek. A UBS ugyanis azt a történelmi hibát követte el, hogy engedve az amerikai nyomásnak, kiadta azoknak az ügyfeleknek az adatait, akik feltehetően adóelkerülési célból náluk bankoltak. Ekkora tőkevesztésbe országok is megroppantak volna, nemhogy egy részvénytársaság. A UBS azonban állta a sarat, és még fel sem vetődött a kérdés, hogy képes lesz-e teljesíteni kifizetéseit?

A bank a múlt év közepétől ismét nyereséges, ám az idei első negyedévben 18%-kal esett a profit, a pénz mégis ömlik a UBS-hez. A titok egy névben rejlik, Oswald Grüberében. A nyugdíjas bankszakember, aki a konkurenciát, a Credit Suisse-t már a csúcsra hajtotta, felhagyott a kertápolással és az unokák ajnározásával, újra sötét öltönybe bújt és beült a süllyedő hajó parancsnoki székébe. Grüberben mindenki hitt. Három hónap alatt több mint 11 milliárd frankkal nőtt a betétek összege. A vaskezű bankár hetek alatt kitakarított mindent, ami ballasztként fékezte a növekedést, és reggeltől estig fényezte a bankóriás nevét.

Nem tudom, mennyi lehet Grüber fizetése, de munkája értéke csaknem megfizethetetlen. Ő aligha azért vállalta el újra a szívzűröket okozó bankvezéri posztot, mert nem tudott kijönni nyugdíjából. Igenis, egy bank felvirágoztatása alkotás, már-már művészet. És vezér nélkül nincs bank, UBS nélkül nincs svájci gazdaság és ingadozó svájci frank nélkül nincs megnyugvás a magyar adósoknak sem. Meg kellene kérdezni Grüber urat, ha végez a UBS-nél, nem akar-e magyar pénzügyminiszter lenni?

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!