A Foreign Policy című külpolitikai szaklap gyűjtötte csokorba azon eseményeket, amelyek tavaly nem keltették fel ugyan a sajtó érdeklődését, pedig befolyásolhatják az idei gazdasági-társadalmi-politikai folyamatokat.

Jó hírek az Amazonas-vidékrõl

Brazíliában fele annyi fát vágtak ki, mint 2009-ben, és a 2004-es szinthez képest 85 százalékkal csökkent az Amazonas őserdeiből származó fakitermelés, ez azt jelenti, hogy az ország jóval a határidő előtt teljesítette a tízéves célkitűzést. Tény azonban: ezzel együtt is egy Luxemburg nagyságú területen irtottak ki idén Brazíliában.

Csempészet a rezervátumban

A mexikói drogháború és az illegális bevándorlás miatt az Egyesült Államok és déli szomszédja között még sohasem volt ennyire feszült a viszony. Az USA egyre szigorúbban ellenőrzi a határokat, de a védelem nem teljes, ugyanis a határon lévő Tohono O’odham indiánrezervátumot mindössze 65 helyi rendőr felügyeli. Ezt a leleményes drogcsempészek ki is használják, az Egyesült Államokba kerülő marihuána 5-10 százaléka (1-2 ezer tonna) már Tohono O’odhamen át jut az országba. A rezervátumban már alig van olyan indián család, amelynek legalább egy tagja ne ülne börtönben.

Őssejtturizmus

Egyre népszerűbbek az őssejtterápiával foglalkozó klinikák. Mivel csak néhány országban, például Kínában, Thaiföldön, Mexikóban és Németországban legálisak az ilyen beavatkozások, a súlyos betegek kifejezetten a kezelések miatt vállalkoznak az utazásokra. Bár a költségek több tízezer dollárra rúghatnak, és a kezelések akár komoly szövődményekkel is járhatnak, a betegek mégis belemennek, mert úgy gondolják, nincs mit veszteniük.

Az indonéz tigris

Míg azon vitatkozott a világ, hogy India vagy Kína lesz-e Ázsia vezető hatalma a 21. században, Indonézia csendben a színre lépett. Gazdasága tavaly 6,1 százalékkal bővült, az idén 6,3 százalékos növekedést jósolnak a szakértők, ami az ázsiai térségben is kiemelkedő eredménynek számít. Az országot alig sújtotta a gazdasági válság. A páratlan fejlődést az ország egyrészt természeti kincseinek, másrészt az amerikai piacra termelő kínai befektetőknek köszönheti. De teljesítménye nem csak gazdasági téren kiemelkedő, ha így folytatja, Indonézia lehet a világ első demokratikus muszlim szuperhatalma.

Afrikai atomprogram

A kontinensen mindössze két atomerőmű van – mindkettő Dél-Afrikában. A földrész egy főre jutó energiafogyasztása a legalacsonyabb, az egész világ teljes szükségletének mindössze 3 százalékát használják itt fel, míg az urániumkészlet 18 százaléka található a kontinensen. Legutóbb Szenegál jelentette be, hogy atomerőművet akar építeni, Algéria, Egyiptom, Ghána, Kenya, Marokkó, Tunézia és Uganda már korábban jelezték hasonló szándékaikat. Ehhez a technikát Japán, Dél-Korea, Oroszország és Kína szállítja.

Báránybiznisz

Nem az olaj vagy az arany a jövő nagy üzlete, hanem a bárány. Sok befektető szerint a válságból báránytenyésztéssel lehet kilábalni, ugyanis tavaly az ausztrál birkák ára elérte a történelmi 100 dolláros küszöböt (a ’80-as években 50 centért lehetett őket kapni), és az ENSZ Élelmezésügyi és Mező­gaz­dasági Szervezetének (FAO) előrejelzése szerint az elkövetkezendő öt évben 300 ezer tonnás hiány lesz a bárányhúsellátásban..

Reptéri „vetkõztetés”

Miután egy férfi a fehérneműjébe rejtett robbanóanyaggal akart tavalyelőtt karácsonykor felrobbantani egy Detroitba tartó járatot, az Egyesült Államok testszkennerekkel egészítette ki a reptéri ellenőrzést, amit nem sokkal később Nagy-Britanniában, Né­­met­országban, Hollandiában, Francia­or­szágban és Ni­­gériában is bevezettek. A 130-170 ezer dollárba kerülő hiper­szu­per gépek teljes képet mutatnak a ruha alatti emberi testről. A Freedom of Information Act nemzetközi jogvédő szervezet már januárban kiderítette, hogy az ígéretekkel ellentétben a felvételeket tárolják a gé­­pek memóriájában. A következő hó­­napok többféle botránytól voltak hangosak. A miami reptér két dolgozója a betanítás alatt összeverekedett, mert az egyik megjegyzést tett a másik nemi szervének nagyságára, amit a szkenner felvételén látott. Nigériában az alkalmazottak azzal szórakoztak – egyben lassították az ellenőrzést –, hogy kirohangáltak a fülkéből megnézni, milyen is a felvételen látott utas – ruhában.

Címkék: Raúl, labdarúgás

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!