Továbbra is 307 ezer hektárnyi föld áll víz alatt, másik 740 ezer hektár terület rendkívül átnedvesedett. 200 ezer hektáron menthetetlen az őszi vetés a belvízhelyzet miatt. Eddig 334 embert kellett kitelepíteni.

Nem történt jelentős változás az elmúlt héten a belvíz sújtotta területeken. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint Pest megyében néhány helyen, többek közt Szentendrén és Vácon megszüntették az árvízvédelmi készültséget, Visegrádon pedig befejezték a védekezési munkálatokat. A területen jelenleg 69 négyzetkilométer van víz alatt, ennek kevesebb, mint a fele, 31 négyzetkilométer szántó, 19 négyzetkilométer rét, legelő vagy egyéb terület. A Duna–Ipoly és a Kiskunsági Nemzeti Park egy részét, körülbelül 28 négyzetkilométert is belvíz borít. A régióban működnek a szivattyúk, az elmúlt 24 órában több mint 425 ezer köbméter vizet vezettek át a ráckevei-soroksári Duna-ágba. A kedvezően alakuló vízügyi helyzetnek köszönhetően az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén már csak a Rábca mentén van belvízvédelmi készültség, az elöntött területek nagysága 104 négyzetkilométer.

Az Alsó-Tisza vidékén csak kismértékben javult a helyzet, az elöntött területek nagysága becslések szerint 841 négyzetkilométerre csökkent. Tizenkilenc településen első-, harminc településen másodfokú készültség, négy helyen pedig a legmagasabb fokozat van érvényben. A Tiszántúlon 12 szakaszon van belvízvédelmi készültség, 450 négyzetkilométer áll víz alatt. A Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén 23 szivattyútelep működik folyamatosan, 3,6 millió köbméter vizet emelnek át naponta a befogadó folyókba, csatornákba. A Tisza középső szakasza egyszerre árad és apad. Az elmúlt napok esőzései miatt újabb árhullám vonul végig a folyón, a tetőzés Tiszaderzs és Kisköre között várható. A mellékfolyók közül a Zagyva-Tarna vízrendszerben mértek kisebb szintemelkedéseket, a Hármas-Körös és a Hortobágy-Berettyó végig apad. A térségben már főként csak elsőfokú árvízvédelmi készültséget tartanak fenn, kivéve a Hortobágy-Berettyó Karcag és Kis­újszállás közötti szakaszán, ahol továbbra is harmadfokú a készültség.

Megszűnt az árvízvédelmi készültség a Hármas-Körösön Gyomaendrődnél, a folyó alsó szakaszán azonban még mindig elsőfokú védekezési szint van érvényben. A térség belvízzel elöntött területeinek nagysága 460 négyzetkilométerre mérséklődött. 19 szivattyútelep működik folyamatosan, naponta 4 millió köbméter vizet emelnek át a folyókba, csatornákba. Békéscsabán a készültség megszűnt, így összesen 19 településen van szükség további védekezésre, öt helyen másodfokú, 14 helyen elsőfokú a riasztási szint. Az Országos Katasz­tró­fa­védelmi Főigazgatóság összesítése szerint eddig összesen 334 főt kellett kitelepíteni az ár- és belvíz miatt. A Balaton magas vízszintje megnyomta a Sió-zsilipet. A hajózókapu már használhatatlan, de a vízleeresztő zsilip is elmozdult déli irányba. A szakértők szerint a negyven éve épült zsilip össze nem dőlhet, ám javítása egymilliárd forintba kerülne, erre jelenleg nincs pénz.

Budapesten továbbra is apad a Duna, a másodfokú készültséget első fokúra minősítették vissza, a rakpartokat folyamatosan tisztítják.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!