A kongói bíróság első alkalommal ítélt el katonákat tömeges nemi erőszak miatt. Kibibi Mutware ezredes és katonái újév napján a kelet-kongói Fizu településen több mint hatvan nőt erőszakoltak meg. Az ezredest és három tisztjét húsz év börtönre ítélték, további öt katona tíz és tizenöt év közötti börtönbüntetést kapott, az államot pedig arra kötelezték, hogy fizessen kártérítést az áldozatoknak.

A Kongói Demok­ratikus Köztársaságban az 1990-es évek óta polgárháború dúl, melyben megszokott, hogy a katonák a harci stratégia részeként tömegesen megerőszakolják az ellenséges településeken élő nőket. A barakai bíróság precedenst teremtett Mutware ügyével, a károk azonban, amelyeket az évtizedes konfliktus okozott, felbecsülhetetlenek.

A háborúkkal mindig is együtt járt a nemi erőszak. A Bibliában és az Iliászban is találunk erre utalásokat. Érdekesség, hogy a városalapító Romulus és Remus feleségszerző hadjáratát magyarul „szabin nők elrablásának” hívjuk, míg az olasz vagy az angol művészettörténet a „szabin nők megerőszakolásaként” tartja számon. A történelem számos példát szolgáltat a katonák kegyetlenkedésére, de a 20. századból már pontos adataink is vannak: az 1931-45 közötti Északkelet-Kína (Mandzsúria) japán megszállása alatt 220 ezer nőt kényszerítettek szexuális rabszolgaságra, a Kelet-Németországot elfoglaló orosz katonák 1,9 millió nőt erőszakoltak meg. Magyarországon ezt az adatot 50 és 200 ezer közé teszik, de ne feledjük a Szovjetuniót elözönlő németek és szövetségeseik sem maradtak el ettől.

A hidegháború vége után alakult ki az „új háborúnak” nevezett jelenség. Az ilyen, többnyire egy államon belül zajló konfliktusokban nincs formális hadüzenet és békekötés, a résztvevők nem törődnek a hadviselés szabályaival és a seregeket főként illegális üzletekből finanszírozzák. A még Einstein alapította Nemzetközi Menekültügyi Bizottság (IRC) szerint ezekben a háborúkban a polgári lakosokkal szembeni agresszió egyik leggyakoribb formája a nemi erőszak, ami „nemcsak a háború mellékterméke, hanem a megalázás és fenyegetés révén a katonai stratégia része”. A világ az első délszláv háború alatt figyelt fel arra, hogy a nemi erőszakot a népirtás egyik módszereként is használhatják. 1992 és 1995 között főként a szerb, de a többi résztvevő náció is „erőszaktáborokat” hoztak létre az „etnikai vérvonal frissítés érdekében”. Mindez a becslések szerint 20 ezer nőt érintett.

Afrikában az 1990-es évek óta egymást követik a konfliktusok. Ruandában 1994-ben néhány hónap leforgása alatt összesen mintegy félmillió nőt erőszakoltak meg – előbb a tuszi származásúakat, majd a tuszik hatalomra kerülése után hutukat. Az 1990 és 2003 közötti libériai polgárháború után a kormány felmérést készített a nők között, amelyből az derült ki, hogy a megkérdezettek 92 százaléka valamilyen módon nemi erőszak áldozatává vált. A kontinens egy másik polgárháborújánál, a szudáninál hasonló a helyzet. A Human Rights Watch jogvédő szervezet szerint a darfúri menekülttáborokban élő nőket állandóan fenyegetik a kormány­közeli milíciák, a táborok kapuin belül és kívül egyaránt. A Médecins Sans Frontièrs (Orvosok Határok Nélkül, francia önkéntes szervezet) 2004 októbere és 2005 februárja között 500 nemi erőszakot elszenvedett asszonyt és lányt kezelt – írta a The Economist. A legtöbbet a 2002-ben formálisan lezárult, de a mai napig tartó kongói polgárháború kegyetlenkedéseiről lehet hallani, amelyet a nyolc résztvevő ország és a több mint 5,4 millió halálos áldozat miatt „Afrika világháborújának” is neveznek. Az ENSZ kongói békefenntartó missziója (MONUC) 1996 óta 200 ezer nemi erőszakot dokumentált, de a kongói családügyi minisztérium 1 millióra becsüli az áldozatok számát. Az áldozatok regisztrált száma a valósághoz képest csak a jéghegy csúcsát jelenti, mert a szégyentől és a megtorlástól való félelem, valamint a hatóságok hiánya nagyban megnehezíti az adatgyűjtést – számol be róla Lipták Zita, a téma magyar kutatója.

Egyes szakértők szerint a tömeges szexuális erőszak a stratégia része, amelynek célja az egész közösség megbüntetése és a félelemkeltés. „Le­­rombolják a közösségeket. Megbüntetik a férfiakat, és megbüntetik a nőket is, mert a férfiak szeme láttára teszik ezt velük” – magyarázta Patrick Cammaert tábornok, a kongói békefenntartók korábbi parancsnoka.

„Majdhogynem veszélyesebb nőnek lenni egy fegyveres konfliktusban, mint katonának” – olvasható az ENSZ nemi erőszak ellen fellépő programjának, a Stop Rape Now-nak a honlapján. A feminista kutatók állítják, a nemi erőszak célja, hogy az elkövetők a hatalmukat fitogtassák, vagy a női test szimbolikus jellege miatt az egész közösségen tegyenek erőszakot. Egy 2008-as ENSZ-határozat a nemi erőszakot hadi taktikának, így a nemzetközi biztonságot fenyegető tettnek minősíti. A Ruandai Nemzetközi Büntető­tör­vény­szék pedig egy ruandai polgármester, Jean-Paul Akayesu ügyében hozott ítélettel precedenst teremtett, mert kimondta, hogy a szisztematikus nemi erőszak népirtásnak minősül.

Vannak, akik szerint jóval összetettebbek az indokok. A kongói katonák például rendszerint a szegénységgel és a hiányos ellátással magyarázzák a polgárok elleni agressziót. Az interjúkban a „rendes, normális” nemi erőszakról beszéltek, ahol a szexuális vágy volt a motiváció, és az „ördögiről”, ahol a szegénység, a frusztráció és a fegyver adta hatalom okozott náluk őrületet. Érdekes, hogy arról nem tettek említést, hogy céljuk az etnikai tisztogatás lett volna. A boszniai erőszaktáborok ügyénél sem sikerült bebizonyítani, hogy a katonák felsőbb utasításra cselekedtek volna.

Rendszerint nem büntetik meg az elkövetők többségét, pedig a kínzások miatt az áldozat meddővé válhat. Az AIDS terjedésé is felgyorsul: például a kongói Dél-Kivuban az áldozatok 22 százaléka fertőződött meg a HIV-vírussal, ugyanis a katonák 40-60 százaléka beteg. Az erőszak súlyos pszichológiai problémákat is okozhat. A nem kívánt terhességek és az abortuszt tiltó törvények pedig megnövelik annak a kockázatát, hogy szakképzetlen emberek végezzék a terhesség­megszakítást. Ha mégis megszületik a gyerek, az anya és az egész család, közösség ellentmondásosan viszonyulhat hozzá. Ruandában vagy Boszniában lassan nagykorú lesz az a generáció, amely a kegyetlenkedésekből született.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!