Bár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) becslései szerint évente akár 15 milliárd dollárnyi fekete pénzt moshatnak tisztára Magyarországon, ami testvérek közt is jóval több, mint 3000 milliárd forint, a témának alig van nálunk szakirodalma.

Az is sokat mondó adat, hogy a pénzmosási ügyekben indított hazai nyomozások száma sem túl magas. Pedig a NAV Pénzmosás Elleni Információs Irodája 2012 első félévében 3 ezer 418 bejelentést kapott pénzmosás gyanújával, s ezen kívül is érkezett hozzájuk 96 jelzés a határvámhivataloktól, 6 a felügyeleti szervektől. A legtöbb bejelentést a bankok tették, jóval kevesebb jelzést adtak más hitelintézetek, pénzügyi és befektetési szolgáltatók, s még a könyvelők is. Ez utóbbiak például nyolcat. Fél év alatt 587 bejelentésből 36 esetben indult eljárás. A továbbküldött bejelentések címzettje a nyomozó hatóság, az ügyészség és más országok hasonló irodái mellett lehet még a nemzetbiztonsági szolgálat, a TEK és a Nemzeti Védelmi Szolgálat is.

Kár lenne, persze, a nyomozó hatóságokon elverni a port egy olyan országban, ahol a mindenkori törvényhozás sem tüsténkedik ezen a területen, s az államigazgatás informatikai rendszereinek összeköttetése is hézagos. Komolyabb igyekezet a rendszerváltás óta csupán a kétes ügyek titkosításában tapasztalható.

Nem véletlen a nagy titkolózás, hiszen a mai magyar kapitalizmus forrásvidékén az olajbűnözés máig feltáratlan mocsarát, a szándékos joghézagokra épülő jövedéki csalások kisebb és nagyobbacska adókapuit, a privatizációscsőd-sztorikat és a teljesen átláthatatlan, székházbulikkal és fantomcégekkel megspékelt pártfinanszírozást találjuk. És megannyi, hosszú évtizedekre titkosított aktát.

A pénzek évszázadok óta folytonos áramlanak a világgazdaság fekete, szürke és fehér zónái között. Brókerek állítják: ha a feketepénzt kivonnánk a tőzsdékről, akkor nagyjából csak a magánnyugdíjak maradnának, esetleg még a konyhapénzek, meg a kereskedés kezdetét és végét jelző kisharang. Meglepetést a pénzmosás apropóján, ebben a parlamenti ciklusban talán csak az okozhatott, hogy miközben a kormány sikerként könyvelte az offshore amnesztia révén hazatért 67 milliárd forintot, a végtörlesztés 1000 milliárdja kapcsán fel sem merült a pénz eredetének kérdése.

Milliárdos büntetések

Csaknem kétmilliárd dolláros kompenzáció kifizetésébe egyezett bele a brit HSBC bank az amerikai kormány számára decemberben. Európa második legnagyobb magán pénzintézetében ugyanis – a bank gyenge biztonsági előírásai miatt – egy mexikói és egy kolumbiai drogkartell 881 millió dollárt mosott tisztára fél évtized alatt. A pénzintézet vezetősége a pénzmosások óta lecserélődött. Nem a HSBC bank az egyetlen, amelyik pénzmosás okán horribilis összegekkel gazdagította az Egyesült Államokat. Grafikánkban a legnagyobb lebukott pénzmosodákat gyűjtöttük össze.

Címkék: gazdaság, pénzügy, adó

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!