Orbán Viktor is taneset volt azon a londoni konferencián, amelyen a populista politikusok térnyeréséről készülő tanulmányt vitatták meg szakemberek néhány napja. Cikkünk illusztrációja egy ékesszóló jelenet: a fotón Merkel kancellár, a görög miniszterelnök és Orbán Viktor látható.

 
Ott a helyed. Angela Merkel német kancellár a görög miniszterelnök mellé invitálja Orbán Viktort - Fotó: Burger Barna MTI, Miniszterelnöki Sajtóiroda

A populizmusok-populisták neves brit kutatója, Paul Taggart - szombaton, július 18-án megjelent - lapunknak adott interjújában arról beszélt, hogy bár populista van többféle, de abban mindannyian egyívásúak, hogy a mégoly bonyolult kérdéseket fekete-fehér, igen-nem válaszokra egyszerűsítik le, nagy részüknek csak egyetlen ügye van a politikában.

Új fejlemény Európában a baloldali populizmus megjelenése, amire Ciprasz görög miniszterelnök pártja, a Sziriza a mintapélda.

És hogy mi a recept a populisták ellen? Beszélni kell az általuk felvetett problémákról olyan politikusoknak, akik képesek a bonyolultabb válaszaiknak is többségi támogatást szerezni.

A Paul Taggart-interjú "Együgyűek virágkora" címmel olvasható a friss Vasárnapi Hírekben.  
A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és a nyitva tartó árusoknál vasárnap is megvásárolható. Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!

 

Paul Taggart a Policy Network londoni székhelyű think tank megbízásából több szakemberrel egy olyan tanulmányon dolgozik, amely hat országban – Ausztriában, Magyarországon, Olaszországban, Lengyelországban, Ecuadorban és Venezuelában – kormányon volt, vagy jelenleg kormányon lévő populistákat hasonlítja össze liberális szemszögből, hogy átfogó képet nyújtsanak a populizmus jelenlegi helyzetéről. A tanulmány októberben jelenik meg, de csütörtökön egy workshop keretében bemutatták az előzetes eredményeket. Magyarországról külön prezentációt tartottak. A kutatók megállapították, hogy a nemzetközi közösség relatíve tehetetlen, ha egy populista párt kerül kormányra valamelyik országban, lényegében csak annyit tehetnek, hogy meghallgatják az ellenzéket is. Az adott országban pedig attól függ a populisták elleni fellépés, hogy van-e a demokratikus ellenzéknek olyan központi figurája, aki képes a populizmus ellen mozgósítani vagy koalícióra lépni a többi politikai szereplővel. Itt szerepet játszik az ország alkotmányos berendezkedése is. Dél-Amerikában az elnöki rendszer nagyban segíti a populistákat, míg az európai parlamentarizmusnál nagyobb esély van arra, hogy leváltsák őket. Továbbá, több esély van a populisták kiszorítására, ha olyan politikai szervezetről van szó, ami nemrég alakult. Ha egy már bejáratott párt válik populistává – mint ez Magyarországon is történt –, akkor az ellenzék mozgástere lényegesen lecsökken.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!