Nagy teret szentel a nemzetközi sajtó Ma­­­gyar­or­szágnak. A soros EU-elnökség mellett kö­­szön­­hető ez a médiatörvény keltette nemzetközi felzúdulásnak. Az AFP francia és dpa német hírügynökségek miközben ismertették az elkövetkezendő fél év eseményeit, kitértek arra is, hogy felvetődött a gyanú: az ország „távolodik a demokratikus erényektől”.

A londoni The Times szombati cikke – az MTI számolt be róla – név nélkül idéz egy diplomatát, aki szerint a magyar elnökség dilemma elé állítja az uniót. Ugyanis, ha „megfenyítik” az országot, gyengülhet az elnökség, de ha nem teszik, azt az üzenetet közvetítik, hogy minden lehetséges következmény nélkül el lehet tekinteni a demokratikus alapelvektől. A cikk szerzői, Adam LeBor és Rory Watson szerint mindez „igen kínos” az EU-nak, mivel azt a benyomást kelti, hogy egy exkommunista ország eltér a demokratikus elvektől és a véleménynyilvánítás szabadságától. Az elemzéshez külön Orbán-portré is tartozik. Ebben „az ország legnépszerűbb embereként” mutatják be a kormányfőt, aki azonban „a térség legkíméletlenebb” politikai irányítója, hűbérbirtokaként kezeli a Fideszt, és nem hallgat a mérsékeltebb hangokra.

Rosszak a magyar elnökség előjelei – írta a Die Presse osztrák napilap, arra utalva, hogy a kormányt a demokrácia és a jogállamiság fogalmának kiüresítésével vádolják. „Hogyan változhatott Orbán Viktor, a magyarországi demokrácia egykori élharcosa olyan vezetővé, akit Alekszander Lukasenko fehérorosz elnökkel hasonlítanak össze?”, kérdezi a Die Presse. A Der Spiegel német hetilap online kiadása szerint az EU-elnökség a romák iránti tolerancia tesztje lesz. „De (a roma stratégia kidolgozását) hogyan vezetheti egy olyan ország, ahol a közbeszéd része az élénk romagyűlölet és egy deklaráltan romaellenes párt rendszeresen megszerzi a szavazatok egyötödét?” – teszi fel a kérdést az írás szerzője.

Címkék: Alberto Contador, Raúl

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!