Diákok tízezrei kezdenek dolgozni a nyári szünet beköszöntével olyan munkakörökben, amelyekben nincs szükség különösebb szakmai tapasztalatra vagy végzettségre.

A Nemzetgazdasági Minisztérium munkafelügyeleti főosztálya arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyári diákmunka esetében is fontos a munkaszerződés, amelynek tartalmaznia kell a munkavállaló alapbérét, munkakörét, a munkavégzés helyét és időtartamát, illetve azt, hogy teljes vagy részmunkaidős a foglalkoztatás.

A 16. évüket betöltők kizárólag szülői engedéllyel dolgozhatnak – egyszerűsített foglalkoztatás vagy alkalmi munka formájában. Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében legfeljebb évi 120 munkanapon át robotolhatnak ugyanannál a munkáltatónál.

Alkalmi munka esetében legfeljebb öt egymást követő napra, egy hónapon belül legfeljebb 15 napra, éves szinten pedig legfeljebb 90 napra terjedhet ki a munkaviszony. A fiatalkorúak éjjel nem dolgozhatnak, és a napi munkaidejük nem lehet több 8 óránál. Emellett mindenképpen jár nekik a minimálbér arányos része. Szeptember elsejétől viszont jelentős változások jönnek: míg jelenleg a diákmunka szabályait a Munka törvénykönyve tartalmazza, akkortól a szövetkezeti törvényt kell alkalmazni a diákok munkavállalásánál.

A legnagyobb újdonság az lesz, hogy ekkortól fizetett szabadság is jár majd a tanulóknak. Szeptember első napján a diákok és az iskolaszövetkezetek közötti munkaszerződések megszűnnek, és új, személyes közreműködésről szóló megállapodást kell kötniük a feleknek.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!