„A jövő most kezdődik” – ismerős jelmondat. A most kormányzó párt szerette használni akkor, amikor még nem nyert. De áthúzott és átírt változatával – „A jövő FELÉLÉSE most kezdődik” – a tegnapi szakszervezeti tüntetésen lehetett ismerkedni a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt.

 

Három nagy szakszervezeti szövetség, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), a főként közalkalmazottakat tömörítő konföderáció felhívására több ezren vonultak ki a napsütötte hóra. Melegítőként inkább az aktivisták által a teaágyúkból kínált forró ital szolgált, semmint a lelkesítő szövegek, meg a tiltakozó kerepelés és a sok-sok „nem”. Egy 47 évet orvosként Debrecenben ledolgozó immár korántsem munkavállaló korú úr azért jött Pestre, hogy megnézze: mire mennek az övéi. Szerinte így nem sokra. „A cél jó. A demonstráció, mint eszköz is jó. A baj a módja: mikor tanulnak meg már végre szólni a tömegekhez? Itt elalszik a hallgatóság, esküszöm, mintha a kormány fizetné őket! Tanuljanak a »narancsligetben« szövegelést!”

A szombati megmozdulás egyik fő szervezője, az ASZSZ szerint több, a munkavállalók számára kellemetlen intézkedést tett a kormány az elmúlt időszakban, azonban a legnagyobb gond: valódi egyeztetés nélkül hoz meg a kétharmados erőből olyan döntéseket, amelyek sokak életét befolyásolják. Ilyen a 16 százalékos egykulcsos adórendszer is, ami rögeszme és messze nem csodaszer, s számításaik szerint csak bruttó 260-270 ezer forintos kereset felett járnának valamivel jobban általa a munkavállalók, ez pedig jócskán meghaladja az átlagos bruttó bért. A szakszervezet jövőre 3,5 százalékos inflációval számol, így reálbér-emelkedést csak azok érnek el, akik 350 ezres bruttóval bírnak, másoknál mínuszt hoz. Ez 74 ezres fizetésnél 2430 forint, egy 210 ezresnél havi ötezer is lehet. Fáj az érdekképviseleteknek az is, hogy bár náluk nincsenek „pofátlan” végkielégítések, mégis 98 százalékos különadóval és az indoklás nélküli felmondási lehetőséggel sújtják a közszférában dolgozókat. E 98 százalékot a rendőrszakszervezetisek fekete símaszkos alakot ábrázoló táblával mutatták, „félünk!” felirattal. A bölcsődei dolgozókat tömörítő Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDDSZ) – tiszta sor – pelenkára rótt szöveggel demonstrált: „Bérünk annyit ér, ami ebbe belefér”! Mária, egy budapesti gyermekintézményből el is mondta: nettója 130 ezer havonta, de ő vezető, dolgozói 59-84 ezer forint közt keresnek. Egészségügyi szakdolgozók, szociális munkások állították: keresetük ma is a 2002. évi szinten van, éppen hogy az új minimálbér felett… Hédi, Zsuzsa, László és Györgyi 25-37 évnyi szolgálat után bruttó 78-89 ezer közt keresnek. A pedagógus szakszervezetiek Szegedről is érkeztek sok-sok zászló alatt: szerintük a legnagyobb gond, hogy csak szövegelés van a kabinet részéről: ők modern eszközökkel akarnának oktatni, amire nincs keret – s nem ideológiát tanítani.

A Liga Szakszervezeti Szövetség az elnökség döntése alapján nem vett részt a demonstráción, ők inkább a miniszterelnökkel akarnak értekezni – de több ligás eljött a tüntetésre, igaz, volt, aki megjegyezte: „kevés ez a jogállamiság kereteinek feszegetése ellenében.”

 „Helyzet van” néven, a Facebook nevű közösségi portálon folytatják az Alkotmánybíróság (Ab) hatásköré­nek szűkítése elleni tiltakozást, a jogállamot féltő egyetemisták, akik csütörtökön fáklyás felvonulást szerveztek az Ab épülete elé. A szakadó hó ellenére több százan vettek részt a tüntetésen, amelyről egyetlen közszolgálati médium sem számolt be. Pap Bertalan szervező a Népszabadságnak azt mondta: a diákok egyelőre nem terveznek újabb demonstrációt, „de mindenki lelkes, és szeretne még valamit csinálni”.

 Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője így reagált a demonstrációra: „Mindent elmond a mai szakszervezeti tüntetésről, hogy annak szervezői között olyanok is vannak, akik személyesen részt vesznek a nyugdíjakat eltőzsdéző magánpénztárak vezetésében. Sajnáljuk, hogy ezzel a hiteltelen akcióval sikerült megvezetniük néhány száz magyar munkavállalót.”

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!