Ma tartja alakuló ülését az esztergomi képviselő-testület. Az összes ellenzéki párt támogatásával és a szavazatok kétharmadával nyerte el a polgármesteri címet Tétényi Éva építész.

 
Tétényi Éva

A független politikus egy botrányairól elhíresült város olyan képviselő-testületének vezetését veszi át szintén botrányairól elhíresült elődjétől, amelynek kétharmada fideszes képviselőkből áll.

– Elődje, a fideszes Meggyes Tamás nem könnyítette meg a dolgát az átadás-átvételkor. Van már irodája?

– Az egyik szobáját átadta. A másikat még használja. De a lényeg az, hogy mi már gőzerővel dolgozunk.

– Tudunk más unikumot is – egy év alatt négy országos botrány: mélygarázs a piaci ár duplájáért, egy fél tanári kar elbocsátása az évnyitó előtt, engedély nélküli tóépítés Meggyes Tamás házánál, rongálással felérő rámpabontás egy áruháznál. Hogy fog itt rendet tenni?

– Ezek mind különböző fázisú ügyek. Vannak folyamatban bírósági perek és rendőrségi eljárások, ezeknek meg kell várni a végét.

– Gondolt politikai felelősségre vonásra?

– Nem. A gazdasági ügyeknek van hivatali útja. Ha a hűtlen kezelés vagy más nem bizonyítható, akkor majd a közvélemény ítéletet mond, mint ahogy október 3-án mondott is.

– Esztergom 19 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényt. Nem lesz nagy mozgástere.

– Azért próbálom bővíteni. Esztergomnak a 2013 és 2020 közötti uniós Duna Stratégiában való részvétel jelenthet többletforrásokat, és nagyon szeretném, ha egy innovációs kutatóbázis települne ide. Tagja vagyok az Európai Építész Tanács vezetőségének, lobbizom Brüsszelben is, ahol csak tudok. Összességében szigorú gazdálkodásra lesz szükség, az biztos. Szakértők vizsgálják át a szerződéseket, a jövő héten lesznek az első egyeztető tárgyalások, és egy Állami Számvevőszéki vizsgálat is kezdődik.

– Ön is keres csontvázakat?

– Én csak azt tudom, hogy a választók más típusú vezetést akarnak, mint amilyen eddig volt. Arra törekszem, hogy az igényelt nyitottságot megadjam nekik. Ezt szolgálta a szerdai nyílt nap, amikor bárki körülnézhetett a polgármesteri hivatalban. Körülbelül százan jöttek el.

– Nem csak a gazdasági lehetőségek miatt lesz szűk a mozgástere: a tizennégy fős képviselő-testület kilenc tagja a Fidesz–KDNP politikusa. Nem fél attól, hogy megpróbálják úgy ellehetetleníteni, mint ahogy például a hasonló helyzetben lévő, szocialista Botka Lászlót Szegeden?

– Nem. A Fidesznek jól felfogott politikai érdeke együttműködni a város érdekében, akkor is, ha Esztergom mindig is jobboldali város volt. Az elmúlt időszakban viszont még inkább megerősödtek a civilek, egyre több az önkéntes, aki tenni akar a városért, a lokálpatrióták egyesületet akarnak létrehozni. Ha időközi választásra kerülne sor, akkor azon a civilek jobban szerepelnének, mint most. Az egyeztetéseken kiderül majd, hogy mennyire veszi komolyan a Fidesz– KDNP a Nemzeti Együttműködési Nyilatkozatot.

– Ki is függeszti majd az igazi irodájában?

– Először én is idegenkedtem ettől az egésztől, de aztán megtetszett az utolsó mondat, amelyik arról szól, hogy a haza érdekében fogjon össze minden ember, legyen bármilyen korú, nemű, vallású, politikai nézetű.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!