Gyakorlatilag a fél ország víz alatt van. A fagy ugyan gátolja a vizek terjedését, ám a mentési munkákat is nehezíti. Ha viszont enyhülés jön, még rosszabb lesz a helyzet – mondják a szakértők. Jelenleg az érintett területek jelentős részén II–III. fokozatú belvíz-védekezési készültség van érvényben. Rendkívüli helyzet elrendelésére egyelőre nem volt szükség.

 
Víz alatt van az egész Tiszántúl, a Kisalföld és a Duna-Tisza köze jó része

Az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a karácsonyi csapadék és hóolvadás következtében elindult újabb árhullám mellett a jövő héten várható felmelegedést követően az elöntés nagysága tovább növekedhet. Jelenleg az igazgatóság területén a hóborítottság miatt a belvíz nagysága nehezen mérhető, a becsült elöntés nagysága 83 ezer hektár, melyből a vetésterületek nagysága 27 ezer hektár, a szántóterület pedig 25 ezer hektár. A Tisza középső szakaszán egyre erősebb a jégzajlás, az előrejelzések szerint a folyó felszínének fele befagyhat. A Zagyva szinte teljesen befagyott. Továbbra is készenlétben állnak a jégtörő hajók a Tisza-tónál. Jelenleg hét önkormányzat védekezik harmadfokon, több helyen az utcákat is elöntötte a víz. A Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a belvíz által elöntött külterületek miatt jelenleg harmadfokú a készültség Felső-Szabolcs mindhárom belvízvédelmi szakaszán, Szabolcsveres­mart, Beszterec és Tiszabercel térségében is. Hat szabolcsi belvízvédelmi szakaszon másodfokú, három helyen pedig elsőfokú a készenlét. A védekezés eredményeként és a csapadékmentes, hideg időjárás hatására a megyében mérséklődött az elöntött területek nagysága, jelenleg kevesebb, mint 40 ezer hektárnyi területet borít víz.

A Tiszántúli Környezet­védelmi és Vízügyi Igazgatóság honlapján olvasható adatok szerint a térségben a belvízzel elöntött terület nagysága 42 ezer hektár, az elöntések lefagyottak, hóval borítottak. A Hanságban, a Rábca menti, Kapuvár-Hansági és a Fertő tó menti belvízvédelmi öblözetben továbbra is fennáll a II. fokú készültség, ám Észak-Dunántúlon a belvízzel elöntött területek nagysága csökken, jelenleg körülbelül 13 ezer hektár. A nyugat-dunántúli térségben I. fokúra csökkent a készültség, Dél-Dunántúlon jelenleg szintén I. fokú belvíz védekezési készültséget rendeltek el.

 Már 15 centiméteresre hízott a jég a Velencei-tavon, helyenként a Tisza-tavon, és lassan biztonságos vastagságú lesz a Balatonon is. A Tiszán egyre erősödik a jégzajlás. Egyelőre azok járnak jobban, akik nem korcsolyázni, hanem síelni vagy szánkózni akarnak: bőven van hó. Eplénynél 50-60 centiméter, Mátraszentistvánon 30-60, Kékestetőn 20-40, Dobogókőn 20-35, Visegrád-Nagy­villámon 18-35, Szilvásváradon 26-34, Mátraszent­lászlón 20, Bánkút 15-20, Tokaj-Kopasz-hegyen 10-14, Budapesten a Normafánál 4-14 centiméteres a hó.

K.O.

 Megdőlt a Magyarországon valaha mért legtöbb éves csapadék rekordja: 2010-ben 1550 milliméter csapadékot mértek a Bükkben fekvő Jávorkúton. Szemléltetésképp: az elmúlt 12 hónap alatt egy párolgástól védett medencében ennyi idő alatt több mint másfél méter mély víz gyűlt volna össze kizárólag a lehulló esőből és hóból. A korábbi rekordot egy 73 éves feljegyzés tartotta, mely szerint Kőszegen 1937-ben összesen 1510 mm csapadék hullott. Megdőlt a rekord a Kékestetőn is: ott 2010-ben összesen 1514 liter víz hullott minden négyzetméterre.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!