A jelek szerint nem nagyon sikerült lecsillapítani a magyar médiatörvény körüli vihart. Jóllehet több EU-ország kormánya biztatónak minősítette Orbán Viktornak a törvény esetleges módosításáról tett kijelentését, a helyzet több EU-tagországban politikai vitát generált és főleg a nyugat-európai sajtóban sorozatban jelentek meg igen éles, a magyar kormánynak, személyesen Orbán Viktor kormányfőnek címzett bírálatok.

  -
  <h1>Az Economist karikatúrája</h1>-
- – Kép 1/2

Az osztrák külügyminiszter azt mondta az APA hírügynökségnek, hogy Ma­­gyarországnak most komoly párbeszédbe kell bocsátkoznia a médiatörvényről az Európai Bizottsággal. A német kormány szóvivője tartózkodóan annyit mondott, hogy Berlin megvárja az Európai Bizottság vizsgálatát, egyben „reményteljesnek” nevezték, hogy a magyar kormány esetleg változtathat a törvényen. Ugyanakkor Németországban belpolitikai vita alakul ki a magyar médiatörvény kapcsán. Az ellenzéki szociáldemokrata párt (SPD) vitát akar kezdeményezni a Bundestagban a törvényről és Frank-Walter Steinmeier, a párt frakció vezetője a Der Tagesspiegelnek nyi­latkozva támadta a német kormányt, mert szerinte Merkel kancellár és Weterwelle kü­­lügyminiszter meghunyászkodik a ma­­gyar médiatörvénnyel kapcsolatban, és uniós szintre próbálja áthá­rítani. „Német­ország felelőssége is megakadályoznia sajtószabadság elleni támadást Európa közepén”. A francia külügyminiszter, Laurent Wauquiez a La Croix című lapnak nyilatkozva azt mondta, hogy külön kell választani a médiatörvényt és a magyar EU-el­nökséget. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a Die Weltnek nyilatkozva cse­­lekvésre szólította fel az Európai Bizott­sá­­got, mert „a testületnek érvényt kell sze­­reznie a sajtószabadságnak és a szabad véleménynyílvánítás jogának.

A német Focus magazin hétfőn tesz közzé egy interjút az Európai Parlament liberális frakciójának elnökével. Guy Verhofstadt úgy nyilatkozott: a kérdés túl fontos ahhoz, hogy hónapokig kelljen vár­ni az állásfoglalásra. A Focus azt is megjegyzi, az Európai Bizottság szerint a vizsgálat márciusig is eltarthat.

Ami a lapok reakcióit illeti, a bírálatok dominálnak. Az osztrák lapok közül a Der Standard azt írja, hogy a Fidesz-kormány „tudatosan helyezkedik a Nyugattal és értékeivel ellentétes álláspontra” és ezért elmarasztalja Orbán Viktort. A német Süddeutsche Zeitung szerint az Európai Bizottság elveszítheti szavahihetőségét, ha nem vizsgálja ki megfelelően a médiatörvényt. A magyar törvény kiszámított támadás a sajtó és annak szabadsága ellen. „Az EU-n belüli vita csak akkor fog lecsillapodni, ha Barroso elnök az egész törvényt megvizsgálja, annak szelleme sze­­rint is” – írta a lap kommentátora. Minden Orbán miatt van címmel közölt kom­­mentárt a konzervatív Die Welt. Christoph B. Schiltz szerint az informátorok korlátozott védelme, a politikai irány ellenőrzése, pártpolitikai befolyás alatt álló médiahatóság példa nélküli Euró­pában. „Orbán kormányfőnek szégyellnie kellene magát azért, hogy törvényét közvetve együtt említette más európai médiatörvényekkel.” Hozzátette, hogy Orbán a hatalom dörzsölt stratégája tudja, hogy nincs több választása. Ha kemény marad, vagy taktikázik, úgy kudarcba fulladhat a magyar elnökség.

Itthon Kovács László bírálta a törvényt az MSZP szombati sajtótájékoztatóján. A párt alelnöke szerint megbecsült tagállamból Magyarország mára az Európai Unió fekete báránya lett, és bár Orbán Viktor erős Európáról beszél, politikája egy gyenge, nemzetközi tekintélyét elvesztő Magyarországhoz vezet. „Erről az útról vissza kell fordulni” – húzta alá.

Munkatársunktól

Tegnap folytatódott a médiatörvény és annak külföldi visszhangja körüli kommunikációs ámokfutás. Annyi vált bizonyossá, hogy a kormány valamit nagyon „el...ott”. Hogy magát a törvényt-e, vagy csak annak prezentációját, abban tovább tart a vita. A kormány mindenesetre sietősen elkölt közel egymilliárd forintot kormányzati kommunikációra.

Történt, hogy tegnap a tekintélyes brit Economist véleményblogjának újságírója azt írta: egy pénteki protokollvacsorán az egyik magyar miniszter a médiatörvényről folytatott hosszas vita után, a desszertnél végül elismerte: „oké, ezt elb...tuk” (angolul: OK, we fucked it up). Bár az Economist nem nevezte néven a magyar minisztert, tegnap délelőtt Fellegi Tamás, a nemzeti fejlesztési tárca vezetője nevére vette a nyilatkozatot és azonnali magyarázkodásba kezdett. Azt mondta, pénteken valóban együtt vacsorázott külföldi újságírókkal, a beszélgetésben az EU-elnökség mellett szóba került a médiatörvény is. A tárcavezető szerint az őszinte beszélgetésben ő elismételte mindazt, amit Orbán Viktor mondott a nemzetközi sajtó előtt. De arra a kérdésre, hogy akkor hogyan alakulhatott a mostani méltatlan helyzet, emlékezete szerint azt válaszolta: a médiatörvény „rendben van”, amit „nagyon csúnyán elrontottunk, az gyakorlatilag ennek a kommunikációs kezelése volt”. – Ami megjelent az Economist véleményblogjában, azt a látszatot keltette, mintha én a vacsora elején még támogattam volna a médiatörvényt, majd mire elértünk a desszertborhoz, már azt mondtam, elrontottuk. Ez nem igaz – jelentette ki a miniszter.

Fellegi a nap folyamán nem csak a magyar sajtót, de az Economist újságíróját is felhívta, aki ennek nyomán újabb blogbejegyzést tett közzé. Ebben elfogadta a miniszter magyarázatát, de ehhez hozzáfűzött néhány momentumot, például azt, hogy a kommunikáció bírálatához nem kell nagy bátorság, hiszen ezt már Orbán megtette korábban. Hozzáteszi: nincs szükség magas rangú forráshoz ahhoz, hogy megértse, mind időzítésében, mind tartalmában elszúrta a törvényt a magyar kormány. Végül megjegyzi: Felleginek nincs aggódnivalója őszinteségéért, privát beszélgetésekben ugyanis a kormány más tagjai is hozzá hasonlóan beszélnek a médiatörvényről.

A médiatörvény lényege helyett annak kommunikációjáról vitázik a Fidesz. Eközben nem hagy alább az ügyetlenkedés és az ezt elfedni kívánó vádaskodás. Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő és szombaton Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár is mindenféle jelzővel illette a nyugati sajtót. Az ámokfutást a médiatörvény Európai Bizottságnak küldött hiányos fordításával tetézték. Sejthető, hogy ezzel is összefüggésben most közel egymilliárdot terveznek költeni az adófizetők pénzéből kormányzati kommunikációra. Mindezt meglehetősen fura körülmények között. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) gyorsított tárgyalásos eljáráson december 24-én, vagyis karácsony napján jelentett meg közbeszerzési pályázatot az EU soros elnökség kommunikációjára, melyre január 7-ig lehetett jelentkezni. A meglehetősen rövid határidős tender keretösszege bruttó 450 millió forint lesz. A KIM ragaszkodik az ünnepnapokhoz: szilveszterkor újabb, nettó 480 millió forintos pályázat jelent meg. E szerint a nyertessel kötendő 12 hónapos vállalkozási keretszerződés reklám-, média- és online feladatok ellátására szakosodott partnert keres. A megbízás része a kommunikációs stratégia kidolgozása, médiakampányok tervezése. Emlékezetes: ellenzékben a Fidesz minden egyes kommunikációra költött forintért élesen támadta az akkori kormányt.

Öszöd óta különös jelentősége van a fogalmazásnak a magyar politikában. Nemcsak az a kérdés tehát, mire értette Fellegi miniszter az ominózus kijelentést, de az is, hogyan is hangzik ez magyarul. Az Economist így idézte a minisztert: „we fucked it up”. Fellegi szerint ő úgy értette, hogy elcsesztük. A mondat azonban fordítható úgy is: elb...tuk. Sőt, kis stílusérzékkel úgy is: elk..tuk. Tiszta szerencse, hogy a silány angol nyelvhez képest ilyen gazdag a magyar, van hát mire építeni a finnyás Nyugattal szembeni dacos nemzeti büszkeséget. Akárhogy is: jó nagy sz..ban vagyunk.

(K. O.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!