Politikai kacsákkal operál Lázár János.
- Rogán Antal mind távolabbra kerül a kabinetfőnöki poszttól.
- Orbán csak részben képes kontrollálni a totális háborút.
Felengedte a politikai-meteorológiai ballonjait Lázár János – a Miniszterelnökség „ura” egy hét alatt szellőztette meg esetleges visszavonulásának hírét, illetve azt taglalta, miképp szabadítaná meg a Fideszt az oligarchák által jelentett ballaszttól. Az időzítés nem véletlen: Orbán Viktor augusztus végén osztályozza le a kormánytagok teljesítményét, és bár minisztereket nem meneszt, több államtitkárnak útilaput köthet a talpára. Hogy kit érdemes cserélni, arról Lázár súg a miniszterelnöknek. Az államtitkári kar jó része azonban (legyen szó a földművelésügyi, a nemzeti fejlesztési tárcáról vagy magáról a Miniszterelnökségről) be van csatornázva a különböző politikai-gazdasági lobbikhoz, így elmozdításuk a Fidesz gazdasági hátországát is erősen megrengetné. Mindezt akkor, amikor tisztújító kongresszusra készül a párt. Aminek viszont lesz némi protesthangulata – a küldöttek a párt vesztett népszerűségét ugyanis megtisztulási folyamattal szeretnék visszaépíteni.
Rogán már nem annyira
Azaz Lázárnak azt kell eldönteni: pár oligarchával köt szövetséget, vagy a pártra (és sok vállalkozóból álló klientúrára) támaszkodik. A jelek szerint az utóbbi mellett tette le voksát: „Nagyon időszerűnek gondolom, hogy a nagyvállalkozókat, oligarchákat, nagybirtokosokat és uzsorásokat visszaszorítsuk a politika közeléből” – nyilatkozta a vasarhely24. hu-nak a Miniszterelnökség első embere. És sok kétséget nem hagy, kire gondol: oligarchának Simicska Lajost, uzsorásnak Csányi Sándort titulálta korábban. És a nagyvállalkozó szinonimája pedig ez esetben Andy Vajna, aki Lázár nagy riválisával, Rogán Antallal repül kötelékben. Márpedig a Fidesz parlamenti frakcióvezetőjét Orbán kabinetfőnökké szándékszik emelni – ám információink szerint a múlt idő az indokolt, legalábbis egyelőre. Magyarán: Rogán nem lesz kabinetfőnök, azaz nem válik kétpólusúvá a Miniszterelnökség.
Új főmumus támadt
Ugyanis a miniszterelnök érzékeny helyzetbe került. Kigyúrta a Simicskát kiváltani hivatott oligarchacsoportokat, így totális gazdasági háború bontakozott ki, hiszen túlzottan megerősödött a Rogán–Habony–Vajna–Matolcsy fémjelezte csoport. Így már nem Simicska látszik a legnagyobb rossznak, következésképpen a korábbi „mindenki lő mindenkire” (Lázár Simicskára, Simicska Habonyra, Lázár Pintér Sándor belügyminiszterre, Habony Lázárra és Simicskára stb.) állapot múlóban van, és ha szövetség nem is körvonalazódik, egyre többen fúrják a Rogán–Habony-érdekkört.
Nem megy a bizniszbe
Éppen ezért jelentősen megnőtt Lázár mozgástere – és a kormányátalakítás is neki játszik. Azt ugyanis nem lehet „személyi-személyzeti” kérdésként elővezetni, muszáj ideológiai mázzal leönteni. A máz pedig az oligarchátlanítás lehet – szerves folytatásaként annak a korábbi lázári mondásnak, miszerint egyes érdekcsoportok rabul ejtették az államot, és gyakorlatilag kényük-kedvük szerint gyártatnak le törvényeket.
Éppen ezért a legtöbben tudatos politikai kacsának tartják, hogy Lázár János pár évre kiszállna a politikából, és német üzleti kapcsolatait kihasználva a bizniszben tevékenykedne. Ám ezekkel a hírekkel Lázár leginkább a miniszterelnököt és környezetét szondázza – több hónapja például arról beszélt, hogy Orbán túl sok terhet rakott rá és nem biztos, hogy elbírja. Ám esze ágában sem volt elmenni, mindössze azt nézte meg, kik búcsúztatnák.