A nyári melegben már csak az egészségünk megőrzése miatt is nagyon fontos, hogy sokat igyunk, de a napi 2–4 liter ajánlott folyadékmennyiséget nem is olyan nehéz bevinni ebben a tikkasztó melegben. Különösen akkor, ha az italok amellett, hogy frissítenek, nagyon finomak is. Bár régóta tudjuk, hogy a sima, buborékmentes víz a legjobb a szervezetünknek, az pedig már közhelynek számít, hogy a cukros, szénsavas üdítők sokszor többet ártanak, mint használnak, nem kell lemondanunk a kellemes frissítőkről. Évek óta tapasztalhatjuk gyermekkorunk egyik legegyszerűbb és legfinomabb nyári italának, a limonádénak a reneszánszát és evolúcióját.

 
Hűs élvezetek - illusztráció - Forrás: Shutterstock

A különböző kávézókban és éttermekben rengeteg ízesítéssel találkozhatunk a mangótól a málnán át a bodzáig, ezek a legtöbb esetben szirupokkal készülnek. Mint sok minden mással kapcsolatban, ez esetben is akkor járunk a legjobban, ha otthon készítjük el a saját verziónkat. A citrom, narancs mellé (vagy éppen helyett) bármilyen idénygyümölcsöt tehetünk az italba, és ha a cukorral kapcsolatban ellenérzéseink lennének, édesíthetjük mézzel. Az igazi frissességet némi jég mellett a mentalevél adhatja meg a limonádénak. A boltok polcain is egyre többféle ízesített, oxigénnel vagy éppen vitaminnal dúsított vizet találunk.

Nem árt, ha tudjuk: ezeknek a legtöbb esetben nincs plusz jótékony hatásuk a sima vízhez képest, kivéve talán a vitamint, amit máshogy – ideális esetben friss zöldségekkel és gyümölcsökkel – is bevihetünk a szervezetünkbe. Az oxigénnel dúsított italokkal kapcsolatban már sok szakértő elmondta, hogy nincs sok értelmük, ezért biztosan nem éri meg sok pénzt kiadni értük. A különböző ízesített verziókat pedig akkor érdemes fogyasztanunk, ha már unjuk a sima vizet, ezeknek ugyanis elsősorban élvezeti értéke van, valódi gyümölcstartalma csak ritkán.

Bár a teát alapvetően téli italnak tartjuk, lehűtve nyáron is jó szolgálatot tehet. Egyik legjobb frissítő ital a jéghideg zöld tea citrommal ízesítve, kesernyés íze jó szomjoltó, megnyugtatja a gyomrot, és számtalan kedvező élettani hatása is van. De a gyógynövényes változatokkal is érdemes kísérletezni: a borsmenta-, a citromfű-, a menta-, a hibiszkusz- és a csipkebogyótea is egyszerre egészséges és frissítő nyári ital.

Álszentek lennénk, ha úgy tennénk, mintha az ember nem kívánná meg ilyenkor is az alkoholt, különösen kellemes, kerthelyiségben ücsörgős estéken. A már évszázados kedvenc sör és fröccs mellé egy újabb szereplő furakodik a „piacra” ebben a műfajban is. Egyre több ízben érhetőek el itthon is a ciderek, amelyek elsőre a sörhöz hasonlítanak leginkább, holott valójában szénsavval dúsított almaborról van szó (még akkor is, ha például áfonyás ízesítésű). Az eredetileg Nagy-Britanniában, a skandináv országokban és Franciaországban népszerű italt már itthon is egyre több főzdében készítik, így nem lehetetlen jó minőségű és finom ciderekkel kísérleteznünk.

Címkék: életmód, étel-ital

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!