Vajon miért fogunk kezet egy másik emberrel? Nos, a kézfogás jelentheti azt, hogy gratulálunk , és azt is, hogy köszönünk, vagy azt, hogy megegyeztünk. Rovatunkban a kézfogással mint gesztusnyelvi köszönéssel foglalkozunk.

A Római Birodalom polgárai a kezük és alkarjuk összeérintésével üdvözölték egymást. A kézfogásra előrenyújtott kéz és a felfelé vagy lefelé fordított, majd egymáshoz tapasztott tenyér, illetve az egymást érintő ujjak azt jelzik: a köszönőnél nincs fegyver. Tehát a kézfogás az életben maradás eszköze volt eleinte.

Magyarországon a paraszti társadalomban csak a férfiak fogtak kezet. Kelet-Magyarországon a nők nem foghattak üdvözléskor a férfiakkal kezet, ha ezt mégis megtették, beismerték, hogy viszonyuk van. A világban van, ahol az idősebb nyújtja először a kezét a fiatalabbnak, másutt a hierarchiában magasabban állónak kell kezdeményeznie (ha ezt nem teszi meg, akkor kézfogás nélkül történik az üdvözlés). Magyarországon ez a fajta hierarchikus differencia kevésbé jelenik meg, inkább az illemkódexek szabályozzák ezt a kérdést, általában úgy, hogy a hölgynek kell először kezet nyújtania a férfi-nő kapcsolatban.

A különböző országokban változó a kézfogás szorítási erőssége is, Magyar­országon ez inkább egyénfüggő. Észak-Amerikában ugyanakkor petyhüdt hal kézfogásnak nevezik a lagymatag kézrázást. Japánban a túlzott kézszorítás agressziót sugall. Észak-Európában a rövid, határozott kézszorítás a divat. Távol-Keleten a nők ritkán köszönnek ezzel a gesztussal, de ha valaki feléjük nyújtja a kezét, elfogadják. Az iszlám országokban idegen férfi nem érinthet meg idegen nőt, így közöttük nincs kézfogás. Egyes arab országokban, de Észak-Amerikában is előfordul, hogy köszönéskor a felek bal kezüket az összezárt tenyerekhez teszik.

Dél-Amerikában fordul elő leggyakrabban, de Magyarországon is megfigyelhető az ujjpercek összeérintése. Általában ellenkező neműek köszönnek így egymásnak. Az ellenkező neműek közül a közeli barátok, egyébként pedig elsősorban a nők használják egymás között Közép- és Nyugat-Európában, valamint az Egyesült Államokban azt a gesztusnyelvi köszönést, amikor a kéz szinte teljesen függőleges, az ujjak pedig összeérnek.

Gyakori az is, amikor két kézzel köszönnek így, a jobb kéz ujjai a partner bal kezének ujjaival, a bal kéz ujjai pedig a partner jobb kezének ujjaival érintkeznek. Magyarországon ez különösen a szórakozóhelyek, bevásárlóközpontok környékén figyelhető meg.

A középső ujjak összeérintése Közép-Afrikában előforduló üdvözlés, Európában ritka (ennél a köszönésnél csak a két középső ujj találkozik).

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!