Az utóbbi években a főváros környékén, gombamód kezdtek szaporodni a legmodernebb technikával felszerelt filmstúdiók.

 
Ken Follett bestselleréből, A katedrálisból készült mini so ro zatot javarészt Magyarországon forgatták. Képünk a fóti forgatáson, az ország legmodernebb filmstúdiójában készült

Az amerikai Time magazin szerint az Etyeknél található Korda Filmstúdió csak egy az ilyen építmények közül, amelyek Budapestet a rendezők és producerek számára vonzóvá teszik. Abban, hogy az utóbbi időben hazánk ilyen nagy figyelmet kapott e téren, szerepet játszik még a gyenge magyar valuta, az olcsó munkaerő és nem utolsósorban a filmeket érintő 2004-es adótörvény, amely 20 százalékos adó-visszatérítést biztosít a Magyarországon forgatott külföldi produkcióknak. Az amerikai viszonylatban zsebpénznek számító összegen felül pedig már csak ajándék a filmeseknek, hogy országunk ékszeres dobozának olyan építészeti adottságai vannak, amelyek azt a látszatot keltik, hogy Európa összes nagyvárosából őriz egy kis darabot. Vannak olyan utcák, amik Párizst, Rómát, vagy éppenséggel New Yorkot idézik – írta a Time. Budapest filmes karrierje nem most kezdődött. Már régebben is forgattak nálunk nagyobb volumenű produkciókat, ilyen volt 1988-ban a Vörös zsaru című Arnold Schwarzenegger-film néhány jelenete, vagy az Evita (1996) illetve a Steven Spielberg által rendezett München (2005) néhány része. Mára kis hazánk – hála a sok kedvező körülménynek – megtáltosodott, és ez a tendencia a gazdasági válság miatt sem fordult visszájára. A kiélezett verseny a hazai filmkészítő cégek között zajlik jelenleg. Áprilisban nyitotta meg kapuit a Raleigh Studios az Origo Filmcsoporttal karöltve, ami méltó ellenfele lett a csak Etyekwoodként emlegetett Korda Filmstúdiónak. Ezek egymást túllicitálva adnak helyet jelenleg is futó amerikai sorozatoknak. Nemrégiben Anthony Hopkins a Rítus, vagy más néven: Szertartás című thriller főszereplőjeként látogatott Magyarországra. Az itt felvett jelenetek Róma utcaképeként jelennek meg a vásznon, igazolva Budapest kaméleonságát. A helyzet mindenesetre kecsegtető, és pár év múlva talán már mindennaposak lesznek a sikátorokban fel-felbukkanó világsztárok is.

Nagy siker a sorozat

 A katedrális amerikai premierje nagy siker volt – aki olvasta a regényt, vagy szereti a történelmi témájú sorozatokat, például a Spartacust, ne hagyja ki, mikor a TV2 ősszel levetíti a magyar közönségnek mind a nyolc részt. A kritikusok dicsérték a remek színészi gárda, különösen Rufus Sewell (Tamás), Donald Sutherland (Bartholomew gróf) és Hailey Atwell (Lady Aliena) játékát, akik kitűnően visszaadták Follett regényének varázsát, mely a háború, a szerelem, az egyházi és világi intrikák viharában sodródó sorsokat oly gon dosan követi egy emberöltőn át. A Cinemablend. com kritikusa megjegyzi, hogy bár a középkori Angliában játszódó könyvben az erőszak és a szexualitás igen naturálisan jelenik meg, a tévéfilmben ez sokat finomodott, de nem a történet kárára. Méltatták Ridley és Tony Scott produceri munkáját, a forgatókönyvíró John Pielmeier hűségét a regény erényeihez, a rendező Sergio Mimica-Gezzan jó arányérzékét és ügyes színész-vezetését, Trevor Morris zenei aláfestéseit, valamint a – részben Magyarországon forgatott – dráma magával ragadó képi hangulatvilágát is, amit Szalay Attila operatőr alkotott.

Bálint Orsolya

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!