Élő labda kertészeknek.

 
Kokedama - Fotó: Erdőháti Áron

Harakiri, ikebana, Honda. Ha Ön, kedves olvasó, japán műveltségével akar hódítani, ideje megtanulnia egy új fogalmat: kokedama.

Ez a növényültetés egyik formája, mohalabdát jelent. Japánban több mint 300 éve művelik, nálunk szinte ismeretlen – de hamarosan olyan divatos lesz, mint a bonsai (nem banzáj)!

A kokedama nem terem, hanem készítik, műhelyben. A magyar kokedamabirodalom a Soroksári út egyik gyártelepén rendezkedett be. Hideg Gergő a magyar kokebanakertészet Kuroszavája és Murakamija.

Tavaly még a magyar Gallup kutatási igazgatója volt, de a cég kivonult az országból: „Régóta foglalkozom víz alatti növénytelepítéssel, az úgynevezett aquascapinggel, de csak hobbi szinten. Amikor bezárt a cég, nem volt kérdés, mit is akarok csinálni.”

Gergő és kolléganője, Boros Anett mohagömbbe ültetett kreációikat készít. A rózsától a fűzfán át a különféle füvekig és pozsgásokig szinte bármi ültethető kokedamába. A gömb mohatőzegből és akadamából álló táptalajt rejt, ebbe ültetik a növényeket. Öntözni úgy kell, hogy nyakig belenyomjuk a labdát a vízbe, megvárjuk, amíg megszívja magát, aztán kinyomkodjuk és hagyjuk szépülni.

A cserépnél mérföldekkel tovább tartja a nedvességet, úgyhogy víz alá nyomni is csak ritkán kell. Hideg Gergő kokedamái akkor a legszebbek, ha fellógatjuk őket egy vékony drótra vagy damilra, és úgy lengenek a szobában, mint megannyi repülő méregzöld ufó. „Minden kokedamában erősen benne van készítő személyisége is. Egy japán biztosan nem pont ilyeneket ültetne, és biztosan eszébe sem jutna fellógatni.”

Címkék: életmód, virág

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!